Zbiory

Transparent z lat 1967-1968

Muzeum otrzymało w darze od Pani Małgorzaty Rittersschild znaleziony w piwnicy transparent z okresu kryzysu po wojnie sześciodniowej.

Hasło „Potępiamy! AGRESJĘ IZRAELA” odnosi się do izraelsko-arabskiej wojny 1967 roku, zwanej wojną sześciodniową. Tego typu transparenty były przygotowywane na specjalnie organizowane w związku z wypadkami na Bliskim Wschodzie polityczne pochody, manifestacje, wiece, ale także na przykład na pochody pierwszomajowe. W zbiorach Ośrodka KARTA znajduje się zdjęcie Romualda Broniarka z warszawskiego pochodu 1 V 1968.

Transparent widoczny na zdjęciu pochodzi z tej samej serii co obiekt podarowany muzeum (identyczne liternictwo, podobne wymiary; tego typu transparenty wykonywano taśmowo, jakkolwiek ten nie jest szablonowy, tusz naniesiony został na papier ręcznie).

Pani Małgorzata Rittersschild znalazła przedmiot w połowie ubiegłej dekady w korytarzu piwnicznym swojego domu – na ulicy Nowolipki 12. Kamienica została wybudowana w 1953 r. (na gruzach getta), piwnice są rozległe, dwupoziomowe, przewidziane jako schrony przeciwatomowe; administracja domu przed rutynowym oczyszczaniem powierzchni podziemnych zaapelowała do mieszkańców o wystawienie przedmiotów, które są już niepotrzebne. Jedną z takich rzeczy okazał się transparent.