Edukacja

VIII edycja Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

koncert, Irena Sendlerowa, rok Ireny Sendlerowej, 2018
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosiły VIII edycję Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Kandydatury  nauczycieli można zgłaszać do 31 lipca 2014 roku.

Nagroda przyznawana jest co roku nauczycielom, którzy uczą i wychowują w duchu  tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i  odgrywają aktywną rolę w swojej szkole oraz w społeczności lokalnej.

Kapituła wyłania laureata konkursu, który otrzymuje nagrodę wysokości 15 tys. zł. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in.:

  • Krzysztof Czyżewski – przewodniczący kapituły,  twórca Fundacji „Pogranicze”;
  • Elżbieta Ficowska – pedagog, działaczka społeczna, jedna  z 2,5 tys. osób uratowanych przez Irenę Sendlerową i była przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu w Polsce”;
  • Alicja Pacewicz – dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej  do spraw programów i wydawnictw;
  • Mirosław Sawicki – były dyrektor Centralnej Komisji  Egzaminacyjnej, minister edukacji narodowej w rządzie Marka Belki, od 2008 roku członek Rady Edukacji Narodowej.

Jak ubiegać się o nagrodę?

Kandydat do nagrody powinien być czynnym zawodowo nauczycielem szkoły podstawowej, gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej w Polsce (nie ma znaczenia, czy szkoła jest państwowa, prywatna, czy społeczna). Powinien uczyć w duchu tolerancji, odgrywać aktywną rolę w  szkole lub szerszym środowisku oraz wyrażać to poprzez konkretne projekty i działania.

Zgłoszenia do nagrody mogą nadsyłać osoby fizyczne, organizacje i instytucje oraz sami  kandydaci. Dokumenty aplikacyjne oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.nagrodasendlerowej.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 lipca 2014 r.

Wręczenie nagrody zaplanowane jest na koniec września 2014 roku.