Film

22-27 kwietnia 2014

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”

fot. jeststudio.pl

Już po raz 10 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy” będziemy mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy o tematyce żydowskiej z ostatnich dwóch lat. Poza pokazami w kinie Muranów zaplanowano spotkanie z gościem honorowym Andrzejem Wajdą, spotkania z reżyserami wyświetlanych filmów oraz debaty w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak co roku filmy uczestniczą w konkursie, a międzynarodowe jury wybierze najlepsze w trzech kategoriach: fabuła, dokument, film eksperymentalny/short. Jak zwykle wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny - wystarczy przyjść przed projekcją, wygodnie usiąść w fotelu i cieszyć się selekcją najlepszych filmów z żydowskimi motywami.

A wśród nich zobaczymy nagrodzony niedawno Oscarem dokument „The Lady in Number 6” oraz wiele innych, takich jak „The Woman Pioneers”, opisujący początki Izraela z kobiecej perspektywy, oraz „Before the Revolution” o Żydach w Iranie przed rokiem 1979. Ponadto obejrzymy znakomite propozycje fabularne jak „Youth” o współczesnym i Izraelu czy „Colette” na podstawie prozy Arnosta Lustiga.

Szczegółowy program na stronie www.jewishmotifs.org.pl.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie ŻYDOWSKIE MOTYWY w ramach mecenatu Miasta Stołecznego Warszawy nad Kulturą oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i prywatnych sponsorów. 

Wydarzenia odbywające się w Muzeum Historii Żydów Polskich:

  • 22 kwietnia, godz. 19:00: uroczyste otwarcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”, wydarzenie zamknięte. Wstęp na zaproszenia.
  • 24 kwietnia, godz. 18:00: debata „Czy Izrael jest kobietą". Przed debatą odbędzie się pokaz filmu „Pionierki, reż. Michal Aviad. Wstęp wolny. 

Film opowiada o kobietach, które przyjechały blisko sto lat temu do Palestyny, by budować nowy świat i stworzyć model nowej kobiety, wolnej i niezależnej. Swoje refleksje spisywały w pamiętnikach, które dotrwały do naszych czasów i stały się punktem wyjścia do filmowej opowieści o ich losach, o trudnej emancypacji w nowym miejscu życia i głębokiej potrzebie odejścia od tradycyjnego modelu społecznego, w którym wzrastały w Europie. Życie w trudnych warunkach, w zdecydowane męskim i surowym świecie było przyczyną ich licznych porażek i rozczarowań. Ale nie przekreśliło marzenia o stworzeniu nowego narodu i własnego państwa

  • 26 kwietnia, godz. 15:00: debata „Historia wpisane w życie”. Przed debatą odbędzie się pokaz filmu „Nigdy nie zapomnij kłamać”, reż. Marian Marzyński.

    „Nigdy nie zapomnij kłamać” jest osobistą opowieścią reżysera o przeżyciach, jakich doświadczył w czasie okupacji w Polsce. Jako mały chłopczyk był narażony na śmierć każdego dnia i w każdej chwili. Dzieci Holocaustu to dziś ludzie w podeszłym wieku, dotknięci przeżyciami z dzieciństwa.  Jak (i czy w ogóle) ówczesna historia wpisana w ich życiorysy odbiła się na ich całym życiu? Czy z takiej traumy w ogóle można się wyleczyć? Czy ma jakiś wpływ na kolejne pokolenia?

17.04.2014