Zbiory

Dom, po którym pozostał tylko numer

Tabliczka z napisem Misarjat I, Królewska
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Do zbiorów muzeum trafiła kolejny przedmiot, który pozwala dotknąć przeszłości. Tym razem wiąże się z historią warszawskiej rodziny Konów.

Tabliczka właścicielska domu przy ulicy Królewskiej 25 w Warszawie, którą otrzymaliśmy w darze od pani prof. Małgorzaty Melchior, pochodzi z jednopiętrowej kamienicy zakupionej przez Henryka Kona w 1902. Wkrótce stała się ona domem rodzinnym Henryka i Róży z Wolanowskich Konów oraz czworga ich dzieci: Elżbiety Eweliny, Julii (zmarłej po urodzeniu), Ireny Felicji i Lucjana Wilhelma.

Henryk Kon z synem i córką (Róża zmarła w 1932) mieszkali tam do jesieni 1940. Rodzina przetrwała wojnę w ukryciu. Po roku 1945 Henryk Kon nie podjął praktyki adwokackiej, pracował jako radca prawny. Zmarł w Warszawie w 1949 r., pochowany jest na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej. 

Kamienica zniszczona i wypalona w czasie powstania warszawskiego została rozebrana po wojnie. Tabliczka jest jedynym materialnym śladem jej istnienia. Dziś na tym miejscu stoi gmach, w którym mieści się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Opowieść o Henryku Konie pani prof. Małgorzata Melchior opisała w artykule „Rzeczy i ludzie. Historia jednej rodziny i jej mienia” do książki przygotowywanej w Centrum Zagłady Żydów.