Edukacja

Lato w mieście z Muzeum Historii Żydów Polskich

Dwie dziewczynki  bawią się w Muzeum POLIN.
fot. Alicja Szulc/Muzeum Historii Żydów Polskich

Wakacje w muzeum? Jak najbardziej! Tego lata przygotowaliśmy dla Was specjalny zestaw zajęć rozwijających kreatywność i otwierających na inne kultury. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla grup dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów.

1.Wokół tradycji i kultury żydowskiej

Jak zapisać swoje imię po hebrajsku? A jak w jidysz? Kto dziś mówi w tych językach? Dlaczego Żydzi świętują w sobotę? Jak działa kalendarz żydowski? Jak wygląda życie w żydowskim domu? Dlaczego w Warszawie znajduje się muzeum historii Żydów?

Zapraszamy do spotkania z bogatą kulturą żydowską, w jej wymiarze świeckim i religijnym. Podczas warsztatów plastycznych wzbogaconych elementami pracy z tekstem, dyskusji oraz gier i zabaw integracyjnych dzieci będą miały okazję poznać specyfikę żydowskich świąt i różnorodnych tradycji, a także porozmawiać o  żydowskiej literaturze i filozofii oraz wybranych jej twórcach.

2.Gry i zabawy żydowskiej ulicy – zajęcia w przestrzeni miejskiej

Zapraszamy do wspólnego poznawania Muranowa, dawnej żydowskiej dzielnicy, przed wojną tętniącej życiem i pełnej odgłosów dziecięcej zabawy.

Zapomnijmy na chwilę o grach komputerowych i poznajmy rozrywki naszych babć i dziadków, gdy byli dziećmi. Przypomnimy Wam stare gry, zabawy oraz zabawki oraz opowiemy o wielokulturowości przedwojennej Warszawy. A może macie pomysł na zaprojektowanie własnej gry? Zapraszamy do wymyślania jej zasad, a potem do wspólnej zabawy.

3. Od Joselewicza do Anielewicza, czyli udział Żydów w obronie Rzeczpospolitej (warsztaty oferujemy od sierpnia 2014 r.)

Zajęcia wokół wystawy czasowej „Żyd, Polak, legionista 1914–1920”, które przybliżają historię udziału przedstawicieli mniejszości żydowskiej w walkach o niepodległość Polski.

Podczas warsztatów oferujemy również zwiedzanie wystawy czasowej, która trwać będzie od 24 lipca do 3 października. Jej otwarcie zbiega się z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej oraz 100. rocznicą powstania Legionów Polskich, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

4. Zaprojektuj kalendarz na nadchodzący rok… 5775!

Już pod koniec września w tradycyjnym żydowskim kalendarzu rozpoczyna się nowy rok – 5775. Warto się do niego przygotować projektując wraz z rodziną własny kalendarz i biorąc udział w konkursie na najlepszy projekt.

W każdy poniedziałek lipca w godz. 10:00–11:30,  zapraszamy na zajęcia przygotowujące do stworzenia tego kalendarza. Podczas tych zajęć dzieci i młodzież poznają najważniejsze święta i strukturę żydowskiego kalendarza. Podczas warsztatów będziemy również wspólnie zgłębiać  podstawy projektowania.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 24 sierpnia. Zwycięski projekt zostanie dopracowany przez profesjonalnego grafika i opublikowany na stronie Muzeum w formie pdf.

Warsztaty odbywają się w centrum edukacyjnym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, ul. Anielewicza 6 i są przeznaczone dla grup do 30 osób. Zajęcia z oferty specjalnej „Lato w mieście” odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach: 10–11:30 oraz 12:00–13:30 przez całe wakacje (lipiec i sierpień). 

Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem +48 22 471 03 01 lub wysyłając e-mail na adres [email protected]. Muzeum Historii Żydów Polskich jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo prosimy, aby każda grupa zgłaszała się do muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”