Wydarzenie

1–5.07.2014

Muzeum Historii Żydów Polskich na 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na cykl wydarzeń podczas 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Pytania o tożsamość żydów polskich oraz ich miejsce w dzisiejszym społeczeństwie poruszone zostaną podczas wykładu i debaty w Żydowskim Muzeum Galicja. Ponadto na Placu Wolnica zagości interaktywna wystawa edukacyjna Muzeum na kółkach. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. 

WYKŁAD: Ile Polski w historii Żydów polskich?, 5 lipca 2014 r. godz. 10.0012.00

Polscy Żydzi są tak różnorodni, jak ich historia. Muzeum Historii Żydów Polskich próbuje zmierzyć się z tym zagadnieniem. Kwestia ich tożsamości – polskości oraz żydowskości – przewija się nieustannie na przestrzeni ich tysiącletniej historii prezentowanej na wystawie głównej. Odpowiedzi, które uzyskamy, są tak różne, jak sami polscy Żydzi. Wykład poprowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programowa wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

DEBATA: Czy Polacy są Żydami?, 5 lipca 2014 r. godz. 12.0014.00

Od ponad stulecia Polacy i Żydzi w Polsce definiowani bywali poprzez wzajemne różnice i przeciwieństwa. Jednak w ciągu kilku ostatnich dekad dawne różnice i opozycje pomiędzy Polakami i Żydami uległy stopniowo zaskakującemu przekształceniu. Chrześcijanie, a szczególnie katolicy, przypomnieli sobie swoje żydowskie korzenie, zaś etniczni Polacy wypełniają dziś role społeczne i zawodowe pełnione dawniej przez Żydów. Czy zatem Polacy stali się w pewnym sensie Żydami?

W debacie wezmą udział Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Piotr Paziński, redaktor naczelny Midrasza oraz prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura.

WYSTAWA EDUKACYJNA: Muzeum na kółkach

Nowoczesna interaktywna wystawa Muzeum na kółkach połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Ekspozycję będzie można obejrzeć od 1 do 5 lipca na Placu Wolnica.

  • 1.07. (wtorek) – 14:00–20:00
  • 2–4.07. (środa-piątek) – 11:00–20:00
  • 5.07. (sobota) – 10:00–15:00

Kraków ma za sobą wieki twórczego współistnienia dwóch kultur – żydowskiej i chrześcijańskiej. Do wybuchu II wojny światowej zamieszkiwało tutaj ponad 60 tysięcy Żydów i krakowska gmina żydowska była czwarta co do wielkości w Polsce. Współczesny żydowski Kraków to przede wszystkim tętniący życiem kulturalnym Kazimierz, w którym odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej.

Wystawa mobilna Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Inauguracja projektu odbyła  się 26 czerwca 2014 r. w Warszawie.  Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości  na trzy dni. Projekt w latach 2014–2016 odwiedzi  47 miejscowości w całej Polsce. 

Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

01.07.2014