Muzeum

Małgorzata Niezabitowska wyróżniona nagrodą im. I. Sendlerowej

fot. Paweł Mazur, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

4 lipca podczas krakowskiego XXIV Festiwalu Kultury Żydowskiej w Synagodze Tempel odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej przyznawanej corocznie Polakom, którzy swym działaniem przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce.

Nagrodę ustanowił w 2008 roku Tad Taube i Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej. W tym roku nagrodę przyznano Małgorzacie Niezabitowskiej, członkini Rady Muzeum Historii Żydów Polskich, i Tomaszowi Pietrasiewiczowi, dyrektorowi Bramy Grodzkiej -  Teatru NN w Lublinie.

Małgorzata Niezabitowska otrzymała nagrodę jako autorka jednej z pierwszych książek opisujących powojenne życie polskich Żydów – „Ostatni: współcześni Żydzi Polscy”, do której zdjęcia zrobił jej mąż Tomasz Tomaszewski.

Ze względu na cenzurę panującą w Polsce po raz pierwszy wydano ją w 1986 r. w USA, na podstawie rękopisu przemyconego przez amerykańskiego dyplomatę. Kolejne edycje ukazały się w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a polskie wydanie ujrzało światło dzienne dopiero po upadku komunizmu w 1989 r.

POD TYM LINKIEM MOŻNA OBEJRZEĆ RELACJĘ Z GALI ROZDANIA NAGRÓD

11.07.2014