Wydarzenie
19–23.08.2014

Druga edycja Pardes Festival

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Pardes Festival nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Kazimierza Dolnego. Zgodnie z szeroką formułą festiwal obejmie także szlaki lubelskie i europejskie, aby przybliżyć krajobrazy kulturowe, które uległy zatarciu, a niekiedy wręcz wymazaniu z pamięci.

W dniach 19–23 sierpnia czeka na nas bogate, interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne: prezentacje poświęcone twórcom żydowskim, wystawy fotograficzne, wybrane filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”, spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego i dwa znakomite koncerty w synagodze kazimierskiej.

Muzeum Historii Żydów Polskich, które objęło festiwal honorowym patronatem, będzie na nim prezentowało swoją wystawę objazdową „Muzeum na kółkach”.

Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. W tym roku organizatorzy koncentrują się na twórczości urodzonego w Kazimierzu żydowskiego malarza Chaima Goldberga.

Tematyka europejskich kolonii artystycznych zostanie zaprezentowana na przykładzie Dachau i Darmstadt, a do odwiedzin w Wiedniu posłuży wątek Gustawa Klimta i jego żydowskich mecenasów. Odbędą się także dwa wydarzenia w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga: prezentacja multimedialna poświęcona wątkom żydowskim w dziele Kolberga oraz koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu rewelacyjnej Kapeli Brodów.

Festiwal przemierza szlaki tradycji i kultury żydowskiej, ale jeden dzień zostanie poświęcony kulturze innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. Tego roku festiwalowa publiczność wyruszy na wyprawę ku tradycji i kulturze romskiej w ramach bloku tematycznego „Jadą Cyganie wielu wozami…” Ukoronowaniem tego dnia będzie koncert słynnego romskiego zespołu Çaci Vorba w kazimierskiej synagodze.

Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na blok tematyczny poświęcony Zagładzie w kontekście regionalnym i europejskim. Po prezentacjach wybitnych znawców tej tematyki odbędzie się spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu.

Nie zabraknie także smaków żydowskiej kuchni – 23 sierpnia na tarasie Willi Ima będzie można spróbować karpia, który pojawia się jako motyw graficzny tegorocznego festiwalu.

Więcej szczegółów dotyczących Pardes Festival na: www.facebook.com/PardesFestival.

>> Pobierz program festiwalu.