Warsztaty
nabór zamknięty

Zapraszamy do udziału w projekcie wokalnym: Chór Polin

fot. flickr/David Banes, CC BY-NC-SA 2.0

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie muzycznym: do współtworzenia chóru, który opracuje własny utwór inspirowany legendą Polin. Utwór zostanie wykonany podczas Dni Otwartych 29 i 30 października, które będą częścią obchodów Wielkiego Otwarcia – uruchomienia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich.

Słowo Polin po hebrajsku i w języku jidysz oznacza Polskę, ale też „tutaj odpoczniesz”. Oba te znaczenia splatają się w legendzie o przybyciu Żydów do Polski. Według niej, gdy w średniowieczu Żydzi uciekali przed prześladowaniami doznawanymi w Europie Zachodniej, z samych niebios otrzymali wskazówkę, że powinni osiedlić się na ziemiach polskich.

Odwołania do legendy Polin obecne są w wielu miejscach Muzeum Historii Żydów Polskich, od niej też rozpoczyna się zwiedzanie wystawy stałej muzeum – opowiadana jest w galerii „Las”, pierwszej, do której wchodzi zwiedzający.

Udział w Chórze Polin będzie okazją nie tylko do bliższego poznania żydowskich legend, ale też do rozwinięcia warsztatu wokalnego. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór będzie rozwijał niestandardowe środki wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje będą powstawały w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.

Warsztaty poprowadzi Sean Palmer – niezależny brytyjski artysta, który od 1999 roku mieszka i pracuje w Polsce. Założyciel, kompozytor i dyrygent chóru Gre Badanie – Chór Eksperymentalny. Przez 10 lat członek DJ kolektywu Niewinni Czarodzieje, aktor występujący w polskich teatrach państwowych i niezależnych, współtwórca projektów teatralnych.

Do udziału w projekcie zapraszamy chętne osoby śpiewające – profesjonalistów i amatorów, młodzież, dorosłych i seniorów, w tym szczególnie przedstawicieli mniejszości zamieszkujących w Warszawie.

Utwór będzie przygotowywany w trybie warsztatów muzycznych, które rozpoczną się w drugim tygodniu września. Próby warsztatowe będą odbywały się minimum 2 razy w tygodniu, w dni robocze w godzinach wieczornych i/lub w weekendy. Łącznie przez 1,5 miesiąca planowanych jest około 50 godzin warsztatów.

Zgłoszenia do udziału w projekcie prosimy nadsyłać na adres: echomicka@jewishmuseum.org.pl do 3 września 2014. W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, wiek, doświadczenie muzyczne (w tym szczególnie wokalne) i motywację do wzięcia udziału w projekcie. Osoby zgłaszające się otrzymają odpowiedź zwrotną do 7 września. Udział w projekcie jest bezpłatny, limit miejsc ograniczony.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp