Wystawy
1–5.07.2014

Muzeum na kółkach w Krakowie

Dwie osoby oglądają makietę. Kobieta stojąca obok wskazuje im coś dłonią.
fot. Jakub Nowotyński

Muzeum na kółkach było częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Odwiedzili nas tam wyjątkowi goście: Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce i Ellen Germain, konsul generalna USA w Krakowie.

Muzeum Historii Żydów Polskich było obecne na festiwalu nie tylko za sprawą Muzeum na kółkach. Profesor Barbara Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programowa wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich wygłosiła wykład pt. „Ile Polski w historii Żydów Polskich?”.

Odbyła się również debata pod hasłem „Czy Polacy są Żydami?”. Wzięli w niej udział Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Piotr Paziński, redaktor naczelny „Midrasza”, oraz prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura.

Dlaczego Kraków?

Kraków ma za sobą wieki twórczego współistnienia dwóch kultur – żydowskiej i chrześcijańskiej. Do wybuchu II wojny światowej zamieszkiwało tutaj ponad 60 tysięcy Żydów, a krakowska gmina żydowska była czwarta co do wielkości w Polsce. Współczesny żydowski Kraków to przede wszystkim tętniący życiem kulturalnym Kazimierz, w którym odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej.

>> Dowiedz się więcej o żydowskiej historii Krakowa w serwisie Wirtualny Sztetl

>> Śledź trasę Muzeum na kółkach na naszym fanpage'u na Facebooku

Przeczytaj o nas w lokalnych mediach:

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”