Muzeum na kółkach w Żyrardowie
Naszym partnerem lokalnym było centrum kultury w Żyrardowie, a koordynatorkami lokalnymi Sławomira Jarmoluk-Majewska i Paulina Jędrysiak-Nowak. Wspólnie udało nam się przygotować i przeprowadzić kilka ważnych inicjatyw, między innymi:
- Grę miejską „Niebieskie miejsca”
- Zegarmistrz, fotograf, krawiec – zawody Żydów w Żyrardowie
- Gry i zabawy dziecięce związane z tradycją żydowską
Edukatorzy Muzeum Historii Żydów Polskich przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą z Żyrardowa dwa warsztaty. Pierwszym z nich był „Mały, wielki teatr”, zajęcia na bazie „Opowiadań dla dzieci” I.B. Singera. Dzieci przygotowały i ozdobiły scenę, ponadto każde z nich wykonało własną drewnianą kukiełkę jednego z bohaterów opowieści. Kartonowe sceny, afisze i kukiełki uczestnicy warsztatów zabrali ze sobą, by na podstawie proponowanego scenariusza mogli wystawić miniprzedstawienie, na przykład w szkole.
Na warsztatach „Bejt Jehudi” młodzi ludzie mieli szansę dowiedzieć się, jak funkcjonuje tradycyjny żydowski dom, jak przyrządza się koszerną kuchnię, jaka jest rola rodziny, a w niej kobiety i mężczyzny. Była to okazja do zaobserwowania ciągłości i zmienności żydowskiej tradycji na przestrzeni dziejów.
Dlaczego Żyrardów?
Żyrardów to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski – największy napływ społeczności żydowskiej do osady datuje się od lat siedemdziesiątych XIX wieku. Żydzi żyrardowscy zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, ale było wśród nich przedsiębiorcy – Dawid i Mejer Pines oraz Hersz Wein byli właścicielami spirytusowni. Z czasem sprzedali przedsiębiorstwo Daumanowi. Fabryka, jako część koncernu Polmos nadal istnieje.
- Dowiedz się więcej o żydowskiej historii Żyrardowa w serwisie Wirtualny Sztetl
- Śledź trasę Muzeum na kółkach na naszym fanpage'u
Przeczytaj o nas w lokalnych mediach:
- http://zyroskop.info.pl/2014/07/historia-zydow-polskich-muzeum-na-kolkach-w-zyrardowie/
- http://www.ck.zyrardow.pl/_/ck/index.php/site/article/_616/MUZEUM+NA+K%C3%93%C5%81KACH
- http://www.rdc.pl/informacje/muzeum-na-kolkach-wystawa-edukacyjna/
- http://www.rdc.pl/informacje-lokalizacja/zyrardow/
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”