Portale

Historie Polin – jaka jest Twoja historia?

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Do 28 lutego można zgłaszać historie związane ze spotkaniami z kulturą żydowską do projektu „Historie Polin” realizowanego wspólnie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i MillionYou.

Opowieści zgłaszane do projektu wzruszają, bawią, dają nadzieję – na platformie historiepolin.pl znajdziemy zdjęcia z rodzinnych zbiorów, anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także informacje o projektach związanych z kulturą żydowską realizowanych przez zwykłych ludzi, którzy z zaangażowaniem biorą udział w tworzeniu polsko-żydowskich więzi.

„Historie Polin” to inicjatywa wyjątkowa, ponieważ tworzy autentyczny obraz międzykulturowego spotkania, w którym każdy z nas uczestniczy.

Prawie każdy miał takie spotkanie, zetknął się z człowiekiem, zabytkiem albo z jakąś opowieścią w rodzinie – mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.

Projekt jest o tyle poruszający, że ukazuje osobiste przeżycia ludzi związane z kulturą żydowską. Jedna z uczestniczek dzieli się swoją intymną historią o 95-letniej babci, która z zakamarków pamięci przywołuje wspomnienia o przedwojennej żydowskiej kulturze w Polsce:

„Zaczyna się już trochę gubić w rzeczywistości, ale gdy posiedzi się z nią dłużej, chętnie opowiada o przeszłości (…). Tym razem także, jakoś tak mimochodem (…), zaśpiewała mi w jidysz. Gdy byliśmy mali (…), zawsze przed snem prosiliśmy ją, żeby opowiedziała nam o Żydach. To były nasze bajki na dobranoc.”

Jednak nie wszystkie osoby zgłaszające się do projektu mają żydowskie korzenie. Na platformie pojawiają się również głosy osób, dla których spotkanie z kulturą żydowską było całkiem nieoczekiwane:

„Na przełomie gimnazjum i liceum trafiłam przypadkiem do Krakowa w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej. Byłam wtedy tylko na jednym koncercie, ale to wystarczyło, żeby uruchomić w mojej głowie lawinę pytań. Nie mam korzeni żydowskich, a w mojej rodzinie nikt nie przykładał wagi do jakiegoś szczególnego mówienia o historii nikogo to nie interesowało – więc dosłownie wszystko, na co trafiałam, było dla mnie nowe i zaskakujące.”

Zgłoszenia w dowolnej formie (opowiadanie, fotografie, materiały dźwiękowe, filmowe) można przesyłać za pomocą platformy historiepolin.pl do 15 grudnia. Po tym terminie jury wybierze najlepsze prace, które zostaną nagrodzone. W drugiej odsłonie projektu swoją kreatywnością wykazać się można, tworząc własne dzieła będące interpretacjami zgłoszonych już historii. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane przez Muzeum POLIN w 2015 roku.

A Ty? Jaka jest Twoja historia? Podziel się z nami opowieścią o swoim spotkaniu z kulturą żydowską i poznaj historie innych!

17.09.2014