Edukacja

Spotkania z członkami Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce

dsc_7668
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum POLIN otwiera zapisy na spotkania z członkami Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Są one organizowane dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, odbywają się raz w miesiącu i są bezpłatne. W jednym spotkaniu może wziąć udział jedna klasa (około 30 osób).

Zapraszamy nauczycieli z innych szkół do zapisywania swoich uczniów na kolejne spotkania!

  • 25 marca 2015 (środa) w godzinach 12.00-14.00: spotkanie z panią Reginą Frydman
  • 15 kwietnia 2015 (środa) 12.00-14.00
  • 20 maja 2015 (środa) w godzinach 12.00-14.00
  • 17 czerwca 2015 (środa) w godzinach 12.00-14.00

Spotkanie z panią Reginą Frydman może być nagrywane przez francuską telewizję, dlatego prosimy niepełnoletnich uczniów o zabranie ze sobą zgód na wykorzystanie wizerunku podpisanych przez rodziców. Pełnoletni uczniowie mogą takie zgody podpisać sami. Formularze zgód są dostępne na dole strony.

Ideą programu jest poznawanie historii poprzez rozmowę z jej świadkami. Spotkania są niepowtarzalną szansą, by uczniowie zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Dla wielu uczniów takie spotkanie jest bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu historii polskich Żydów.

Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu”  skupia osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie były skazane przez okupanta hitlerowskiego na eksterminację i z tego powodu przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, przy czym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny.

W dniu 19 września młodzież z LXXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry spotkała się z Andrzejem Jonasem, dziennikarzem i publicystą, współtwórcą Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce.  

Podczas kolejnego spotkania, 15 października, licealiści z V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Józefa Poniatowskiego spotkali się z Krystyną Budnicką, pedagogiem, świadkiem dramatu warszawskiego getta.

Kontakt, harmonogram i zapisy:

Zofia Mioduszewska
[email protected]

Załączniki:
  • ZGODA NA WYKORZYSTANIE WIZERUNKU (osoba niepełnoletnia)
    Pobierz plik 326 KB / MSWORD
  • ZGODA NA WYKORZYSTANIE WIZERUNKU (osoba pełnoletnia)
    Pobierz plik 326 KB / MSWORD