Muzeum

27–29.09.2014

Muzeum na kółkach w Supraślu

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Dlaczego Supraśl?

Supraśl jest ważnym punktem na mapie stosunków polsko-żydowskich. Pierwsze wzmianki o Żydach mieszkających w Supraślu pochodzą z drugiej połowy XVII wieku, jednak istotny rozwój osadnictwa żydowskiego przypadł na wiek dziewiętnasty.

Według "The Encyclopedia of Jewish life before and during the Holocaust" istniejące w Supraślu zakłady przemysłowe oraz rozwijający się sektor usług turystycznych mimo kryzysu w okresie międzywojennym zapewniały zatrudnienie dla ludności żydowskiej.

Już na przełomie XIX i XX wieku Żydzi stali się właścicielami większości lokalnych fabryk. Jeszcze przed II wojną światową Żydzi stanowili ponad 20 proc. wszystkich mieszkańców miasta.

Więcej o żydowskiej historii Supraśla dowiesz się w serwisie Wirtualny Sztetl.

W Supraślu wystawę będzie można zobaczyć na Rynku Kościuszki. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:

Sobota

 • 11:00–17:00 Wystawa Muzeum na kółkach (Rynek Kościuszki)
 • 11:00 Otwarcie wystawy plenerowej „Żydowskie tradycje medyczne” (plac przed Pałacem Buchholtza)
 • 14.00- 16.00 - Koncert pieśni żydowskich (plac przed Pałacem Buchholtza; w przypadku złych warunków atmosferycznych koncert zostanie przeniesiony do restauracji na Rynku)
 • 17:00 Projekcja filmu Twarze nieistniejącego miasta” w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” (Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, ul. Cieliczańska 1)

Niedziela

 • 11:00–18:00 Wystawa Muzeum na kółkach (Rynek Kościuszki)
 • 18:00 Projekcja filmu „Żydowski kardynał” w ramach pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy” (Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, ul. Cieliczańska 1)
 • 16:00  odsłonięcie tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Supraśla, ul. 11 Listopada
 • 16:30–18:00 Zapomniane losy - spotkanie z potomkami społeczności żydowskiej z Supraśla i obecną społecznością lokalną (Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, ul. Cieliczańska 1)

Poniedziałek

 • 15:00–19:00 Wystawa Muzeum na kółkach (Rynek Kościuszki)
 • 9:00–11:00 Warsztaty „Mały wielki teatr” (warsztaty zamknięte)
 • 12:00–14:00 Warsztaty „Legendy Żydów Polskich” (warsztaty zamknięte)

– Naszym celem jest pokazanie historii miasta Supraśl, jego żydowskich potomków, ich wkładu w rozwój medycyny, przemysłu i kultury Supraśla. Użyjemy do tego nowoczesnych środków przekazu, pokazując jednocześnie urok żydowskich tradycji muzycznych, tanecznych i kulinarnych. Włączenie się w projekt Muzeum na kółkach pozwoli na przedstawienie historii Supraśla odbiorcom z całego kraju i świata – mówią Magdalena Grassmann i Adam Jakuć, koordynatorzy lokalni projektu.

>> Polub nas na Facebooku i obserwuj trasę Muzeum na kółkach.

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

22.09.2014