Wydarzenie
21.10.2014

"Jesteśmy razem": polsko-izraelski hołd złożony ofiarom Zagłady w Treblince

Mężczyzna z biało-czerwoną flagą przy pomniku w Treblince.
fot. N. Reisner/Muzeum Historii Żydów Polskich

21 października 2014 r. o godz. 15.00 minutą ciszy rozpoczęły się tegoroczne uroczystości przy pomniku głównym w Treblince. Już po raz piąty Polacy i Izraelczycy spotkali się w tym miejscu, aby wspólnie oddać hołd zamordowanym w obozie. Podczas uroczystości głos zabrali ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Przed oficjalną ceremonią w szkołach w Kosowie Lackim i Małkini odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Uczestniczyli w nich licealiści z Izraela oraz uczniowie placówek z Mazowsza i Podlasia. Do udziału w projekcie zgłosiła się American School of Warsaw oraz szkoły z Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki i Płocka.

Łącznie w zajęciach wzięło udział ponad 500 uczestników. Młodzież dyskutowała na temat różnych postaw społeczeństwa wobec Zagłady, poznała także historię życia Jana Karskiego.

W Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie dla samorządowców. Przedstawiciele władz lokalnych będą uczestniczyli w dyskusji dotyczącej działalności Jana Karskiego. W panelu „Karski – niesamowity Sprawiedliwy” zabrali głos goście specjalni: dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki oraz Joanna Król, autorka projektu „Karski – niedokończona misja”.

W trakcie debaty zostały także zaprezentowane niezwykłe prace uczniów – laureatów konkursu na najlepszy komiks o bohaterze spotkania, zatytułowanego „Karski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Organizatorem warsztatów dla młodzieży i samorządowców jest Muzeum Historii Żydów Polskich, które od kilku lat prowadzi program Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży (PIYE). W ramach programu prowadzone są warsztaty oraz wymiany licealne i studenckie. Projekt dofinansowała Fundacja Bankowa Kronenberga.