Wydarzenie

14.11.2014

W Izraelu uczczono otwarcie wystawy stałej Muzeum POLIN

fot. Michalina Musielak/Muzeum Historii Żydów Polskich

6 listopada w Centrum Kultury Einav w Tel Awiwie uczczono otwarcie wystawy stałej Muzeum POLIN. Zebrani goście – artyści, politycy, dziennikarze i przedstawiciele środowisk polskich w Izraelu – obejrzeli relację z oficjalnej ceremonii otwarcia wystawy w Warszawie.

Wydarzenie uświetnił specjalnie na tę okazję przygotowany przez izraelską kompozytorkę Ellę Sheriff utwór do wiersza Wisławy Szymborskiej Rozmowy z kamieniem.

Gościem honorowym gali był przewodniczący Rady Muzeum Marian Turski. W trakcie swojego przemówienia opowiadał o idei Muzeum POLIN: – Zbudowaliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, po to, by tym substytutem częściowo wypełnić tragiczne vacuum, tragiczną pustkę, jaka powstała po zgładzeniu narodu żydowskiego na ziemiach polskich. Pragniemy odtworzyć pamięć o największej w swoim czasie diasporze żydowskiej na świecie.

Dodał też, że Muzeum może ułatwić coming-out Żydów o proweniencji polskiej, mieszkających w Izraelu: – Aby poczuli dumę z tego, że są spadkobiercami ludzi, którzy stworzyli wielką pod względem ilościowym silną duchem, diasporę żydowską w Polsce. Dlatego sądzę, że muzeum warszawskie może być przedmiotem dumy i w Polsce, i w Izraelu – stwierdził.

Na zakończenie wieczoru goście mieli okazje wysłuchać dyskusji o historii Żydów polskich ukazywanej w muzeum, którą poprowadził prof. Hanoch Gutfreund, prezydent Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Izraelu, były prezydent Uniwersytetu Hebrajskiego.

W gali uczestniczyli m.in. ambasador Polski w Izraelu Jacek Chodorowicz, były ambasador Izraela w Polsce Zvi Ravner, zastępca burmistrza Tel Awiwu Asaf Zamir, były więzień Treblinki i ostatni żyjący uczestnik buntu w obozie Samuel Willenberg oraz liczni przedstawiciele środowisk polskich w Izraelu.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Ambasadą Polski w Izraelu oraz Instytutem Polskim w Tel Awiwie.

14.11.2014