Edukacja

Relacja: Wizyta klas norweskich

W dniach 27-31 października gościliśmy ponad 40 uczniów z Norwegii, którzy przyjechali do Polski w ramach organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Falstad Center programu wymiany młodzieży szkolnej.

Wizyta Norwegów była pierwszym etapem polsko-norweskiej wymiany. W projekcie biorą udział cztery szkoły, dwie z Polski i dwie z Norwegii – w Warszawie wszyscy uczestnicy spotkali się po raz pierwszy. Młodzież z Levanger i z Lundamo miała okazję poznać się z rówieśnikami z dwóch szkół – z uczniami II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí (Warszawa) oraz Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej (Mińsk Mazowiecki).

Uczestnicy projektu wspólnie zdobywali wiedzę na temat kultury i historii polskich Żydów. Młodzież miała okazję m.in. zapoznać się z twórczością Yorama Grossa, spotkać się z nim samym i wziąć udział w dyskusji dotyczącej jego twórczości, w której uczestniczył  także reżyser filmu, Tomasz Magierski. Brała też udział w warsztatach poświęconych świętom żydowskim, zwiedziła wystawę stałą Muzeum oraz odwiedziła Treblinkę.

Ostatniego dnia, 31 października, na podsumowaniu wizyty gościliśmy ambasadora Norwegii Karstena Klepsvika. W czasie spotkania z uczniami, podkreślił on, jak ważne są takie inicjatywy dla budowania porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”