Wydarzenie

27.01.2015

„Kto dziś poniża innego człowieka – to jakby zaczynał Auschwitz od nowa”

fot. Franek Mazur

W poniedziałek 26 stycznia 2015 r. w związku z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz przewodniczący Rady Muzeum POLIN Marian Turski wygłosił przemówienie w Bundestagu w Berlinie. Następnie wziął udział w oficjalnej ceremonii organizowanej przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, na którą zaproszono przedstawicieli świata polityki i kultury, a także młodzież z Polski, Izraela i Niemiec. Swoje przemówienia podczas uroczystości wygłosiły też kanclerz Angela Merkel i ocalała z Holokaustu Eva Fahidi.

Turski poprosił zgromadzonych na sali młodych, by podejmując decyzje w przyszłości mieli na uwadze doświadczenia ocalałych z Holokaustu.   Zebraliśmy się tu z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz. (…) Auschwitz zaczął się od poniżania drugiego człowieka. Na tym poniżaniu stał. Nie mógłby funkcjonować bez tego poniżania – mówił przewodniczący Rady Muzeum POLIN.  Dlatego chciałbym dziś z całym naciskiem powiedzieć: kto dziś poniża Roma, Żyda, Bośniaka, Turka, Izraelczyka, Palestyńczyka, chrześcijanina, muzułmanina, człowieka niewierzącego – to jakby zaczynał Auschwitz od nowa. Kto się takiemu poniżaniu, takiemu sianiu nienawiści, przeciwstawia  temu należy się mój najwyższy szacunek. Taki, jaki okazałem moim wyzwolicielom przed 70 laty.

Marian Turski jest wiceprezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, wiceprzewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz przewodniczącym Rady Muzeum POLIN. 

27.01.2015