Goście w muzeum
30.01.2015

Auschwitz – przeszłość jest obecna

Delegacja z Marianem Turskim przed rekonstrukcją synagogi na wystawie stałej w Muzeum POLIN.
fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Muzeum POLIN odbyły się spotkania zorganizowane przez USC Shoah Foundation

W dniach 24–27 stycznia w Muzeum POLIN w Warszawie, a następnie w Krakowie odbyły się warsztaty i prezentacje w ramach programu „Auschwitz -Przeszłość jest obecna” organizowanego przez USC Shoah Foundation i stację Discovery Education.

W zajęciach poświęconych zebranym przez fundację relacjom o Zagładzie wzięła udział grupa edukatorów i uczniów z 12 krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych i z Polski. Dyskutowano też o wykorzystywaniu zgromadzonych relacji wideo świadków i ocalałych w działaniach edukacyjnych. Gościem specjalnym był założyciel fundacji Steven Spielberg.

Program „Auschwitz – Przeszłość jest obecna” został zrealizowany w czasie, kiedy uwaga świata skierowana była na upamiętnienie wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Zagłady.

Program ten poświęcony jest zwiększeniu świadomości młodego pokolenia, upamiętnieniu ofiar i budowaniu solidarności społecznej.