Edukacja

Zgłoś szkołę do akcji ŻONKILE 2015!

Wolontariuszka rozdaje papierowe żonkile przechodniom.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Już po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W dniu 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą przyłączyć się do akcji na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to wolontariat. Skierowany jest on głównie do uczniów z Warszawy i okolic, którzy będą mogli wziąć udział w spotkaniach szkoleniowych w marcu i kwietniu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 8 marca 2015 roku. Więcej informacji, formularze zgłoszeniowe i kontakt do koordynatorów znajduje się na stronie www.polin.pl/wolontariat.

Drugi sposób, skierowany jest do szkół poza Warszawą. Uczniowie w porozumieniu z dyrekcją, nauczycielami i rodzicami mogą przygotować papierowe żonkile na lekcjach i rozdawać je w swojej miejscowości w dniu 19 kwietnia 2015.Termin zgłaszania szkół do akcji mija 31 marca. Zgłoszenia dokonuje nauczyciel, który tym samym staje się lokalnym koordynatorem akcji. Każda zgłoszona szkoła otrzyma szablon żonkila wraz z instrukcją jego przygotowania oraz materiały informacyjne.

Dodatkowo nauczyciele mogą przeprowadzić lekcję historii według scenariusza „Dymy nad gettem” – Polacy wobec walki Żydów w Getcie Warszawskim. Jest on do pobrania na dole strony.

ZGŁOSZENIA OD SZKÓŁ SPOZA WARSZAWY PRZYJMUJEMY POD ADRESEM: [email protected]

E-maile prosimy wysyłać z dopiskiem „Szkoła (lub instytucja) spoza Warszawy”. W treści maila prosimy o wpisanie następujących informacji:

  • nazwa szkoły (lub instytucji)
  • adres szkoły (lub instytucji)
  • imię i nazwisko nauczyciela (lub koordynatora) oraz adres e-mail

ZGŁOSZENIA OD SZKÓŁ W WARSZAWIE PRZYJMUJEMY POD ADRESEM: [email protected]

E-maile prosimy wysyłać z dopiskiem „Szkoła (lub instytucja) w Warszawie”. W treści maila prosimy o wpisanie następujących informacji:

  • nazwa szkoły (lub instytucji)
  • adres szkoły (lub instytucji)
  • imię i nazwisko nauczyciela (lub koordynatora) oraz adres e-mail

Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.

Minister Edukacji Narodowej

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Załączniki:
  • Scenariusz lekcji "Dymy nad Gettem"
    Pobierz plik 7.83 MB / MSWORD