Muzeum

Rysunki Romana Kramsztyka wzbogaciły kolekcję muzeum

W ostatnim czasie do zbiorów muzeum trafiły trzy rysunki Romana Kramsztyka, który jako jeden z niewielu artystów polskich zaliczanych do kręgu Ecole de Paris uczestniczył zarówno w polskim, jak i francuskim życiu artystycznym. Był m.in. współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Rytm” (1922).

Ten znany i ceniony twórca słynął ze swych rysowanych sangwiną portretów i kobiecych aktów. Jeden z takich aktów nakreślony delikatną i subtelną kreską przekazała do zbiorów kuzynka artysty, pani Danuta Szachanska z Kanady.

Cennym uzupełnieniem fascynującej kolekcji Kramsztyków, powiększającej się corocznie dzięki szczodrości rozsianych po świecie członków rodziny,  jest „Portret Ireny z Zylbermintzów Kramsztykowej” (1898–1980), żony adwokata Andrzeja Kramsztyka, oraz portret ich córki, kilkuletniej wówczas Joanny, z 1927 roku.

Portrety autorstwa Romana Kramsztyka są kolejnym niezwykle wartościowym darem panów Janusza Prochaski i Krzysztofa Prochaski, synów Joanny Kramsztykówny. Niektóre wcześniej ofiarowane przedmioty i dokumenty, m.in. dary związane z praktyką adwokacką Andrzeja Kramsztyka, pokazane były na wystawie „Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich”.

Kramsztyk Roman (1885–1942), malarz i rysownik, był potomkiem szanowanych rodzin żydowskich – Fajansów i Kramsztyków, należących do elitarnej społeczności warszawskich integracjonistów, którzy w ciągu dwóch pokoleń przeszli drogę od tradycyjnego świata Żydów do świata spolonizowanej inteligencji.