Nauka
13.02.2015

USC Shoah Foundation

fot. USC Shoah Foundation

USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education jest amerykańską organizacją pozarządową powstałą w 1994 r. Jej celem jest stworzenie bazy wywiadów z osobami, które przetrwały Zagładę lub były jej świadkami.


Wśród respondentów znajdują się zarówno Żydzi, jak i Świadkowie Jehowy, Romowie i Sinti, homoseksualiści, więźniowie polityczni, świadkowie zbrodni oraz inne osoby, których osobiste historie poszerzają stan wiedzy na temat Zagłady. W latach 2013-2015 zasób fundacji wzbogacił się o wywiady ze świadkami ludobójstwa w Rwandzie oraz o relacje dotyczące ludobójstwa Ormian.

Obecnie w zbiorach fundacji znajduje się ponad 54 tys. wywiadów w 32 językach z osobami pochodzącymi z 56 krajów. Jest to największa tego typu kolekcja na świecie. Archiwum USC Shoah Foundation gromadzi również około 600 tys. fotografii.

USC Shoah Foundation udostępnia swój zasób za pośrednictwem wybranych placówek naukowych, muzealnych i kulturalnych, w tym także w Centrum Informacyjnym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej: sfi.usc.edu