Koncert
20 kwietnia, godz.19.30

Bente Kahan: koncert „Home – Piosenki i opowieści Żydów Europy”

fot. Janne Moeller-Hansen

Koncert, podczas którego artystka przeprowadzi nas przez dzieje swej rodziny, od XIII wieku aż po czasy współczesne. Po opuszczeniu Hiszpanii przodkowie Bente Kahan wędrowali przez wiele krajów Europy, by po II wojnie światowej osiąść w Norwegii. Rodzinna podróż przybliża słuchaczom skomplikowane losy europejskich Żydów. Koncert w języku jidysz i hebrajskim oraz  językach innych europejskich krajów. Koncert „Home” miał swoją premierę w Norwegii w 2000 roku i od tej pory grany był na wielu prestiżowych scenach Polski i świata.

Bente Kahan to urodzona w Norwegii, żydowska aktorka, muzyk, reżyserka i dramatopisarka, która od 2005 roku jest dyrektorem Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Jest absolwentką studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku, występującą od 1981 roku. Karierę zaczęła na deskach Habimy, narodowej sceny Izraela i Teatru Narodowego Norwegii. Jej pierwszy występ w jidysz miał miejsce w Oslo w roku 1983.

Po wielu latach pracy aktorskiej w teatrach w Oslo, rozpoczęła występy we własnych monodramach, pisanych wspólnie z norweską reżyserką teatralną Ellen Foyn Bruun. W 1990 roku założyła spółkę producencką Teater Dybbuk–Oslo, a jej pierwsze produkcje powstały w Warszawie we współpracy z polskimi muzykami, Dariuszem Świnogą i Mirosławem Kuźniakiem. Twórczość Teater Dybbuk-Oslo gościła na wielu międzynarodowych scenach.

W 2000 r. Bente Kahan za swe zasługi artystyczne została wyróżniona przez Norweską Radę Kultury. W roku 2006 otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a w roku 2010 – po otwarciu odrestaurowanej Synagogi – Tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Niemiecko-Polską Nagrodę Kulturalną Śląska. Tego samego roku została nagrodzona Medalem Zasłużony dla Tolerancji, wręczanym przez Fundację Ekumeniczna Tolerancja. W 2013 r. Bente Kahan została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne, zasługi w działalności na rzecz dialogu międzykulturowego oraz zrozumienia i ocalenia dziedzictwa Dolnego Śląska.

20 kwietnia, godz.19.30, wstęp wolny, wymagana rezerwacja online.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

PARTNERZY


PATRONAT

 

 

PATRONI MEDIALNI