Koncert
21 kwietnia, godz. 19.00

Chór Polin

Publiczność wraz z chórem POLIN podczas występu.
fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W 2014 roku Muzeum Historii Żydów Polskich zaprosiło warszawiaków do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu muzycznym – do współtworzenia chóru, który opracuje własny utwór inspirowany legendą Polin, czyli legendą o przybyciu Żydów do Polski.

Podczas Dni Otwartych towarzyszących Wielkiemu Otwarciu Wystawy Stałej (październik 2014) miała miejsce premiera tego utworu. W projekcie wzięli udział profesjonaliści i amatorzy, młodzież, dorośli i seniorzy, przedstawiciele mniejszości mieszkających w Warszawie.

Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, chór poszukiwał niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstawały w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.

Przygotowana przez Chór interpretacja legendy o przybyciu Żydów do Polski czerpie z wielu kontekstów: pieśni i teksty żydowskie połączyły się z utworami funkcjonującymi w innych tradycjach muzycznych, w których wątkiem przewodnim jest podróż przez życie, prośba o spokojną drogę, poszukiwanie domu. Słowo Polin po hebrajsku i w języku jidysz oznacza „Polska”, ale również „tutaj odpoczniesz”. Oba te znaczenia splatają się w legendzie o przybyciu Żydów do Polski. 

Utwór raz jeszcze zabrzmi w muzealnych murach: w języku polskim, angielskim, hebrajskim i jidysz. Będą mu towarzyszyły dźwięki lasu, zwierząt, ptaków oraz… wyjątkowa energia i zapał kilkudziesięciu wykonawców!

Chór prowadzą: Sean Palmer – niezależny brytyjski artysta, kompozytor i dyrygent; Jakub Pałys – akompaniator, trener wokalny, kompozytor; Martina Rampulla – współpraca teatralna.

21 kwietnia, godz. 19.00, wstęp wolny, wymagana rezerwacja online.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

PARTNERZY


PATRONAT

 

 

PATRONI MEDIALNI