Goście w muzeum
12.03.2015

Wizyta przedstawicieli Episkopatu Polski w Muzeum POLIN

11 marca przedstawiciele Episkopatu Polski odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kościelni hierarchowie zwiedzili wystawę stałą i spotkali się z dyrektorem muzeum, prof. Dariuszem Stolą. „Tego rodzaju muzeum jest potrzebne, bo może wiele nauczyć, gdy chodzi o wkład Żydów w kulturę polską”  – podkreślił  przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył także, że muzeum odgrywa ważną rolę w budowaniu przyjaznych relacji między Polakami i wspólnotami żydowskimi w Polsce i zagranicą.

Polscy biskupi wraz z zagranicznymi gośćmi odwiedzili Muzeum POLIN w ramach wydarzeń towarzyszących 368. zebraniu plenarnemu Episkopatu Polski. Dyrektor muzeum prof. Dariusz Stola podkreślił wyjątkowość tej sytuacji, a także podziękował biskupom za przybycie: – To jeszcze jeden znak zrozumienia dla polskiej kultury, nie tylko wiedzy o przeszłości – zaznaczył. Wyraził także nadzieję, że wizyta przedstawicieli Episkopatu Polski będzie przykładem dla wielu katolików w Polsce i na świecie.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który należał do komitetu honorowego budowy muzeum, podkreślił znaczenie tej placówki dla przyszłych pokoleń. Jego zdaniem muzeum pomaga budować świadomość wspólnej polsko-żydowskiej historii, ale też wspólnej odpowiedzialności za przyszłość.