Wydarzenie

Akcja Żonkile – relacja z wydarzenia

19 kwietnia, w 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN zorganizowało trzecią edycję akcji społecznej Żonkile. Grupa ponad 800 wolontariuszy przez cały dzień rozdawała na terenie Warszawy żółte papierowe przypinki w kształcie żonkili – symbol pamięci o powstaniu.

Wolontariuszy spotkać można było m.in. w Śródmieściu, na Woli, Żoliborzu, Mokotowie, a także na Pradze. Mimo kapryśnej pogody, rozdali oni aż 50 tys. żonkili. Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przechodniów, z których część sama podchodziła, prosząc o żonkile.

O godz. 12.00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta odbyła się oficjalna uroczystość upamiętniająca powstanie. Wzięli w niej udział ambasadorowie Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, naczelny rabin Polski, przedstawiciele polskich władz, a także tłumy warszawiaków.

„Pamiętam pierwsze dni powstania: jedyna pomoc, jakiej mogliśmy im udzielić, to pomoc w ucieczce. Ale oni tego nie chcieli, woleli zostać i się bić” – wspominał profesor Władysław Bartoszewski, świadek tamtych wydarzeń, członek Rady Pomocy Żydom „Żegota”.

W akcji Żonkile brało udział także 800 szkół spoza Warszawy. Ich uczniowie rozdawali w swoich miejscowościach samodzielnie przygotowane żonkile, przypominając mieszkańcom o wydarzeniach z 1943 r. 

Papierowe żonkile nosili w niedzielę także prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, minister edukacji Joanna Kluzik- Rostkowska, prezydent Słupska Robert Biedroń, prezenterzy programów informacyjnych oraz ważne osobistości ze świata kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim za ten gest pamięci, a wolontariuszom uczestniczącym w akcji za ich zaangażowanie w upamiętnienie bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim.

>> Więcej o akcji Żonkile i dowiesz się pod tym linkiem.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”