Edukacja

Relacja: Rewizyta polskich uczniów w Norwegii

W dniach 22-26 marca odbyła się druga część organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Falstad Center polsko-norweskiej wymiany. Tym razem to uczniowie II Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí (Warszawa) oraz Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej (Mińsk Mazowiecki) odwiedzili Norwegię.

W trakcie pięciodniowej wizyty młodzież, wraz z rówieśnikami ze szkół z Levanger i z Lundamo, uczestniczyła w warsztatach poświęconych prawom człowieka oraz historii i kulturze norweskich Żydów. Uczestnicy projektu mieli także okazję zwiedzić Trondheim, a w nim Muzeum Żydowskie.

Jak zauważa Monika Koszyńska – Kierowniczka Sekcji Edukacji Dzieci i Młodzieży w Muzeum – „To że się poznajemy i to, że dowiadujemy się o sobie jest już wartością, a tu kultura żydowska jest pewnego rodzaju mediatorem. To nie jest tak, że my się uczymy o sobie nawzajem tylko mamy jeszcze ten trzeci element, który jest ważny ze względu na historię obydwu tych krajów”.

Zdjęcia z wymiany – zrobione przez polskich uczniów – można oglądać na facebookowym profilu Centrum Edukacyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

O wizycie norweskich uczniów w Polsce czytaj tutaj. Obejrzyj też film na naszym kanale na YouTube.

 

Współorganizator:

 

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”