Wystawy

13.05.2015

Wystawa „Z narażeniem życia” otwarta w Hawanie na Kubie!

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Wystawa z „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” zawędrowała aż na Kubę. Od 13 maja 2015 r. jest pokazywana w Hawanie w ramach VIII Tygodnia Kultury Polskiej na Kubie. Później odwiedzi jeszcze kilka miejsc w kraju.

„Z narażeniem życia…” to wystawa zrealizowana przez Muzeum POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2013 roku. Od tego czasu odbyło się już kilkanaście zagranicznych pokazów – m.in. w Paryżu, Madrycie, Moskwie, Wilnie, Tallinnie czy Dusseldorfie. Przetłumaczona została na pięć języków: angielski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i litewski.

Na Kubie w gminie żydowskiej w Hawanie wystawa gości w ramach VIII Tygodnia Kultury Polskiej. Będzie tam pokazywana od 13 maja do końca czerwca 2015 roku. Następnie, w lipcu i sierpniu, będzie ją można oglądać w Centro Comunitario Hebreo „Or Hadash”siedzibie gminy żydowskiej w Santa Clara, później w Comunidad Hebrea „Hatikva”gminie w Santiago de Cuba.

Wystawa prezentuje historie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Wystawa przygotowana została na podstawie kolekcji świadectw Sprawiedliwych i ocalałych zgromadzonych w ramach internetowego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” realizowanego przez Muzeum POLIN. Historie pomocy Żydom opisywane i publikowane są na portalu www.sprawiedliwi.org.pl.

 

13.05.2015