Warsztaty

Zobacz filmy stworzone przez uczestników muzealnych warsztatów wideo

W galerii powyżej prezentujemy filmy, które powstały na warsztatach found footage pt. „My, migranci” przeprowadzonych w Muzeum POLIN 11–12 kwietnia 2015 r. Uczestnicy warsztatów wykorzystali istniejące formy wideo i zmontowali je w nowy sposób, próbując jednocześnie pokazać, co to znaczy być kimś obcym lub spotykać obcego u siebie.

Jakie uczucia nam towarzyszą na obczyźnie i jak traktujemy przyjezdnych w swoim kraju? Odpowiedzi jest wiele. Każdy uczestnik skoncentrował się na najbliższym mu aspekcie związanym z doświadczaniem migracji. Zachęcamy do obejrzenia sześciu krótkich filmów, które o tym opowiadają.

Poniżej zamieszzcamy tytuły i pisy filmów w kolejności, w jakiej znajdują się w galerii.

Ola Wasilewska „Exit, inside”
 

Autorka o filmie: „Exit/Inside” powstał w wyniku refleksji po 3-miesięcznym stypendium w Tel Awiwie. Byłam częścią tego nieustającego napływu: turystów, zagranicznych rodzin, migrantów, którzy osiadają w Izraelu na stałe. Zainteresowała mnie wiadomość, że ostatnio coraz więcej młodych Izraelczyków myśli o wyjechaniu z kraju. I właśnie te sprzeczne kierunki - od-do, wyjazd-przyjazd, ciągły przepływ - chciałam pokazać w moim filmie.

Julia Sitarska „Sposoby”
 

Film jest wariacją wizualną na temat różnorodności i postrzegania inności, która poprzez doświadczanie migracji staje się częścią nas.

Katarzyna Karpińska „American dream”
 

Film pokazuje jak dyskryminacja czy brak równości mogą być ignorowane w publicznym dyskursie, który wpływa na wyobrażenie o danym kraju.

Anna Majewska „Dobrobyt”
 

Autorka o filmie: Ta krótka forma to próba skonfrontowania doświadczenia pracy za granicą z tym, jak się o niej mówi – tej lekkości opowieści o cudzym doświadczeniu z rzeczywistymi trudami, których się doświadcza. Wypowiedzi zostały zaczerpnięte z forów internetowych poświęconych pracy za granicą.

Valery Ruselik „Stereostamp”
 

Autor o filmie: Krótki filmik o istnieniu stereotypów, czyli łatek narodowych: kiedy przebywasz za granicą, postrzegają Cię w odniesieniu do narodowych stereotypów: znanego polityka, sportowca, historycznego wydarzenia etc. W centrum Pragi uliczny muzyk w niezrozumiały sposób poznał we mnie Białorusina i zaczął śpiewać o miłości do Łukaszenki. Było mi wstyd.

Anna Grabińska „Welcome”
 

Film inspirowany małą imigracją, czyli doświadczeniami, jakie wiążą się z podjęciem pracy wakacyjnej za granicą.

 

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

14.05.2015