Dla dzieci

Lato w mieście w Muzeum POLIN – edycja 2015

Grupa dzieci na wystawie stałej, w części ekspozycji poświęconej żydowskiej klasie.
fot. Danuta Matloch

Lato w muzeum? Jak najbardziej! Z myślą o  tych, którzy w wakacje zostają w mieście, przygotowaliśmy zajęcia rozwijające kreatywność i przybliżające ich uczestnikom  kulturę żydowską. Wszystkie zajęcia przeznaczone są dla grup dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów, są bezpłatne i odbywają się pod hasłem „Wiem więcej o Żydach – wiem więcej o Polsce”.

1. Zajęcia historyczne w przestrzeni wystawy stałej i Centrum Edukacyjnego

 • „Dawno temu w miasteczku”
  Galeria Miasteczko na wystawie stałej odwzorowuje atmosferę małego, wielokulturowego miasta w I Rzeczypospolitej. To idealna przestrzeń dla zajęć poświęconych kulturze i obyczajowości w życiu codziennym Żydów polskich. W galerii znajdują się: rynek ze straganami, żydowski dom, karczmę, kościół, cmentarz oraz synagogę. Śledząc historię rodzeństwa – młodej dziewczyny Sary i jej brata Szmula – oraz ich rodziny i sąsiadów, uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak mógł wyglądać dzień w polsko-żydowskim sztetlu.
   
 • „Na żydowskiej ulicy”
  Warsztaty nawiązują do treści przedstawionych w galerii wystawy stałej Na żydowskiej ulicy, której tematyka dotyczy okresu międzywojennego – lat 1918–1939. Uczestnicy warsztatów poznają niezwykłą dynamikę życia żydowskiego w okresie międzywojennym. Będą mieli okazję przyjrzeć się bogactwu żydowskiej kultury i sztuki: literaturze, prasie, filmowi i teatrowi. Ćwiczenia z kartami pracy, interaktywnościami i analiza krótkich tekstów pomogą im zrozumieć, kim byli Żydzi polscy w okresie międzywojennym, w jakich językach mówili, do jakich chodzili szkół. W przestrzeni poświęconej szkolnictwu żydowskiemu uczestnicy przeniosą się na chwilę do przedwojennych klas lekcyjnych: pomówią o zmianach i o tym, co pozostało jak dawniej.

2. Zajęcia kulturowe tylko w przestrzeni Centrum Edukacyjnego

 • „Nadchodzi szabat!” 
  Na zajęciach dzieci dowiedzą się, czym jest szabat, z jakiej okazji się go obchodzi, od czego wzięła się jego nazwa i co oznacza oraz jakie są zwyczaje związane z tym świętem. Uczestnicy warsztatów wykonają też proste, zdobione nakrycia na chałki, kubki kiduszowe, świeczniki z kartonu i plasteliny oraz pojemniki na besamim z pudełek po zapałkach.

Warsztaty odbywają się w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN w Warszawie oraz w przestrzeni wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich” (ul. Anielewicza 6) i są przeznaczone dla grup do 30 osób. Zajęcia z oferty specjalnej „Lato w mieście” odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach: 10.15–11.45 od 1 lipca do 31 sierpnia 2015 r.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem +48 22 471 03 01 lub wysyłając e-mail na adres [email protected].

Muzeum POLIN jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo prosimy, aby każda grupa zgłaszała się do muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć.

Partner:

      

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”