Wydarzenie

18–23 sierpnia

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską

fot. Pardes Festival

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym to inicjatywa przywracająca wielokulturowe bogactwo Kazimierza Dolnego i Lubelszczyzny, odkrywająca duchowe i materialne dziedzictwo regionu, także w szerszym europejskim kontekście.

Fundacja Spichlerz Kultury, organizator festiwalu, zaprasza do udziału w spotkaniach z niezwykłymi gośćmi festiwalowymi w nieśpiesznym rytmie późnego lata.

Tego roku organizatorzy przygotowali bogaty interdyscyplinarny program festiwalowy. A w nim m.in. wieczór literacki z Olgą Tokarczuk, warsztaty wycinanki żydowskiej, prezentacje multimedialne poświęcone historii miasteczek żydowskich, organizowane m.in. przy współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina; spotkanie z Arturem Winiarskim, kuratorem wystaw malarzy z kręgu École de Paris, wystawy fotograficzne, rozmowę poświęconą niezwykłemu obiektowi architektonicznemu – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Polecamy także wyjątkowy program filmowy (pokażemy wybrane filmy z programu Festiwalu „Żydowskie Motywy”), spacery tematyczne po kolekcji Muzeum Nadwiślańskiego, spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu.

Natomiast w sobotni wieczór 22 sierpnia zapraszamy na muzyczny finał festiwalu, czyli koncert grupy Się Gra w synagodze kazimierskiej. A po koncercie  – już tradycyjnie – degustacja produktów lokalnych na żydowską nutę organizowana w Willi Ima.

Ostatniego dnia festiwalu, 23 sierpnia organizatorzy organizują wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej i spotkania poświęcone historii obiektów żydowskiej kultury materialnej.

Jeden festiwalowy dzień poświęcony będzie tradycji i kulturze innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. W tym roku będzie to piątek, 21 sierpnia, a publiczność festiwalowa powędruje ku tradycji i kulturze ormiańskiej. 

Szczegółowy program można znaleźć na fanpage'u festiwalu oraz pod niniejszym linkiem. 

Pobierz mapkę z programem festiwalu.

Muzeum POLIN jest patronem honorowym festiwalu.

17.07.2015