Zbiory

Muzeum otrzymało cenne zdjęcia z Chin

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Fotografie ze zbiorów Muzeum Żydów w Szanghaju pokazują życie emigrantów żydowskich w Chinach

Zbiory muzeum wzbogaciły się o cenny dar. Podczas wizyty w Muzeum delegacja z Chin przekazała cenne zdigitalizowane fotografie ze zbiorów Muzeum Żydów w Szanghaju. Ukazują one życie społeczności Żydów w Szanghaju, w znacznej części przedwojennych i powojennych emigrantów z Europy.

W skład kilkunastoosobowej delegacji weszli m.in. Ambasador Chin w RP Xu Jian, Konsul, Wang Qian, Prezes Stowarzyszenia Pokojowego Zjednoczenia Chin, Yik Wah Chiu oraz Li Zhuobin, Wiceprezes Krajowej Federacji Repatriantow Chinskich.

– Podczas gdy w czasie drugiej wojny światowej wiele krajów w Europie zamknęło dla Żydów drzwi, Chiny przyjęły ok. 30 tys. żydowskich imigrantów – przypomniał Li Zhuobin.

– Historia także niektórych z polskich Żydów jest związana z Chinami – powiedział dyrektor muzeum prof. Dariusz Stola, dziękując za dar.

– Dzięki temu możemy dziś oglądać najbardziej spektakularny eksponat naszej wystawy stałej, zrekonstruowany dach synagogi z Gwoźdźca. Irene Pletka, której zawdzięczamy sfinansowanie prac nad tym obiektem, urodziła się właśnie w Szanghaju, w rodzinie żydowskich emigrantów z Wilna.

Po uroczystości przekazania fotografii uczestnicy spotkania zeszli na teren wystawy stałej muzeum, po której oprowadzał ich dyrektor Stola.