Finisaż projektu POLIN Meeting Point
image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Program Polin Meeting Point dobiega końca. Zapraszamy na spotkanie z uczestnikami!
70 lat po zakończeniu II wojny światowej pytamy, jak wyglądał „krajobraz po bitwie”. Odpowiedzi na to pytanie szukamy w wielości narracji o zakończeniu II wojny światowej, w perspektywach narodowych: polskiej, izraelskiej i niemieckiej. W zderzeniu tryumfalnej „pomnikowej” historii i osobistych opowieści zwyczajnych ludzi: Żydów, Izraelczyków, Polaków, Niemców.
Do udziału w programie zaprosiliśmy studentów z trzech krajów: Polski, Izraela i Niemiec, urodzonych w latach 70., 80. i na początku lat 90. Zakończenie II wojny światowej jest w ich przypadku doświadczeniem zapożyczonym, częścią budowanej z pokolenia na pokolenia pamięci społecznej.
Podczas dwóch tygodni w Polsce w Muzeum POLIN uczestnicy zgłębiali zagadnienia związane z zakończeniem II wojny światowej jako szerokim problemem badawczym, poznali interdyscyplinarne narzędzia do badania historii i poruszania się w skomplikowanym temacie krzyżującej się izraelsko-polsko-niemieckiej pamięci.
Przygotowując własny projekt artystyczny pod kierunkiem artystek i kuratorek – Krystyny Piotrowskiej oraz Yael Vishnizki Levi – konfrontowali się z kolei ze swoją własną pamięcią, swoim własnym doświadczeniem i bagażem kulturowym. Stanęli przed pytaniem, czy pamięć roku 1945 jest dla nich samych znaczącym momentem dziejowym. Inspiracji szukali w sztuce konceptualnej i performatywnej. Odpowiedź starali się wyrazić w pracach angażujących różne media: fotografię, sztukę wideo, działania z przestrzenią i ciałem. Powstały projekty „otwarte”, dzięki czemu możemy zaprosić publiczność do wspólnej dyskusji w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Więcej informacji o programie tutaj.
30 sierpnia 2015, godz. 17:30, Spotkanie w języku polskim i angielskim, wstęp wolny.
Wydarzenie jest częścią programu Festiwalu „Warszawa Singera”.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów.
Organizator Festiwalu Warszawa Singera: