Edukacja
30 sierpnia 2015

Finisaż projektu POLIN Meeting Point

Program Polin Meeting Point dobiega końca. Zapraszamy na spotkanie z uczestnikami!

70 lat po zakończeniu II wojny światowej pytamy, jak wyglądał „krajobraz po bitwie”. Odpowiedzi na to pytanie szukamy w wielości narracji o zakończeniu II wojny światowej, w perspektywach narodowych: polskiej, izraelskiej i niemieckiej. W zderzeniu  tryumfalnej „pomnikowej” historii i osobistych opowieści zwyczajnych ludzi: Żydów, Izraelczyków, Polaków, Niemców. 

Do udziału w programie zaprosiliśmy studentów z trzech krajów: Polski, Izraela i Niemiec, urodzonych w latach 70., 80. i na początku lat 90. Zakończenie II wojny światowej jest w ich przypadku doświadczeniem zapożyczonym, częścią budowanej z pokolenia na pokolenia pamięci społecznej. 

Podczas dwóch tygodni w Polsce w Muzeum POLIN uczestnicy zgłębiali zagadnienia związane z zakończeniem  II wojny światowej jako szerokim problemem badawczym, poznali interdyscyplinarne narzędzia do badania historii i poruszania się w skomplikowanym temacie krzyżującej się izraelsko-polsko-niemieckiej pamięci. 

Przygotowując własny projekt artystyczny pod kierunkiem artystek i kuratorek – Krystyny Piotrowskiej oraz Yael Vishnizki Levi – konfrontowali się z kolei ze swoją własną pamięcią, swoim własnym doświadczeniem i bagażem kulturowym. Stanęli przed pytaniem, czy pamięć roku 1945 jest dla nich samych znaczącym momentem dziejowym. Inspiracji szukali w sztuce konceptualnej i performatywnej. Odpowiedź starali się wyrazić w pracach angażujących różne media: fotografię, sztukę wideo, działania z przestrzenią i ciałem. Powstały projekty „otwarte”, dzięki czemu możemy zaprosić publiczność do wspólnej dyskusji w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Więcej informacji o programie tutaj.

30 sierpnia 2015, godz. 17:30, Spotkanie w języku polskim i angielskim, wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią programu Festiwalu „Warszawa Singera”.

Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów.


Organizator Festiwalu Warszawa Singera:

 

Załączniki:
  • polin_meeting_point_2015_program_short_version.docx
    Pobierz plik 751.99 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT