Film

09.09.2015

Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć

fot. Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki

9 września 2015 roku o godzinie 18:00 w dawnym domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach (ul. Gliwicka 66) będzie miała miejsce premierowa prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”.

Jego autorami są Marek Panuś i Krzysztof Stręcioch. Prace nad filmem trwały ponad rok. W nagraniach udział wzięli Adriana Dawid, Maria Góra, Beata Kiszel, Erwin Kitel, Irma Kozina, Artur Lubos, Fryderyk Matuszek, Gerda Panofsky, Dariusz Walerjański oraz Stanisław Wyciszczak.

Narracja opiera się o najważniejsze wątki z dziejów społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach. Uzupełniają je wybrane historie, wspomnienia oraz refleksje, nadające produkcji osobliwy charakter. 

Walorem filmu jest zaprezentowanie w nim wielu materiałów archiwalnych, pochodzących ze zbiorów m.in. Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Gliwicach, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Jewish Historical Museum w Amsterdamie.

Pretekstem do przypomnienia żydowskiego rozdziału w historii miasta jest przypadająca w tym roku 200. rocznica powstania gminy żydowskiej w Tarnowskich Górach. Autorzy mają również nadzieję na ożywienie dyskusji nad planami wobec domu przedpogrzebowego na miejscowym cmentarzu żydowskim.

Projekcji będzie towarzyszyć występ wiolonczelowy oraz niewielka wystawa reprodukcji dawnych fotografii i planów. Natomiast przed pokazem będzie możliwe zwiedzanie cmentarza.

Wstęp wolny. Ilość miejsc siedzących ograniczona.

Marek Panuś jest historykiem. Współpracuje z wieloma podmiotami lub działa samodzielnie w zakresie popularyzacji historii Tarnowskich Gór.

Krzysztof Stręcioch projektant graficzny. Ma na koncie różnego rodzaju doświadczenia artystyczne, w tym liczne projekty tarnogórskie.

03.09.2015