Wystawy

Wystawa „Z narażeniem życia…” w El Paso w Teksasie

Wystawa o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata ponownie w Stanach Zjednoczonych. Tym razem została otwarta w Muzeum Holokaustu w El Paso w stanie Teksas. Pokaz przygotował Konsulat Generalny RP w Los Angeles. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2015 roku.

„Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” to wystawa zrealizowana przez Muzeum POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2013 roku. Od tego czasu odbyło się już kilkanaście zagranicznych pokazów – m.in. w Paryżu, Madrycie, Moskwie, Wilnie, Tallinnie, Düsseldorfie, czy Hawanie. Przetłumaczona została na pięć języków: angielski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i litewski.

1 września 2015 roku wystawa została otwarta w „The El Paso Holocaust Museum and Study Center”. Muzeum ufundował ocalony z Zagłady Henry Kellen. Został uratowany razem z żoną i 8-letnim bratankiem przez Litwina, który zapewnił im bezpieczne schronienie po ucieczce z kowieńskiego getta. Kellen stracił podczas Zagłady całą swoją rodzinę. W 1946 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w El Paso. Tam w 1994 roku założył Muzeum Holokaustu, opowiadające o zbrodniach popełnianych przez nazistów w latach 1933-1945. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło 25 tysiący osób.

Wystawa prezentuje historie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Polaków, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Na wystawie losy ratujących i ratowanych ukazane są w kontekście historycznym okupowanej Polski, objaśnione zostają okoliczności i skala udzielanej pomocy, a także motywacje kierujące Sprawiedliwymi.

Ekspozycja przygotowana została na podstawie kolekcji świadectw Sprawiedliwych i ocalałych zgromadzonych w ramach internetowego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” realizowanego przez Muzeum POLIN. Historie pomocy Żydom opisywane i publikowane są na portalu www.sprawiedliwi.org.pl.

11.09.2015