Spektakl

Muranów_polifonie

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprosiło mieszkańców Muranowa oraz tych, którzy interesują się historiami tej dzielnicy i którzy chcieliby podzielić się swoją opowieścią, do udziału w projekcie „Muranów_polifonie”. Interesowały nas opowieści o Muranowie, a także jak mówi się o zmianie, jaka zaszła w dzielnicy wraz z pojawieniem się Muzeum. Jak obecność Muzeum zmieniła osobiste doświadczanie Muranowa, jak wpłynęła na tożsamość dzielnicy?

Na kanwie indywidualnych historii i warsztatów opowiadania (oraz słuchania) uczestnicy projektu przygotowują wykład performatywny na wiele głosów, obejmujący osobiste opowieści na temat Muranowa, materiały audio i video. Warsztaty prowadzą Patrycja Dołowy i Maria Porzyc, zajmujące się performance art, pracą z indywidualnymi opowieściami i nowymi mediami.

Pokaz finałowy: 11 października o godz. 13. Wstęp wolny

O prowadzących warsztaty:

Patrycja Dołowy – z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych. Działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy, artystka multimedialna. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i za granicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performansem. Autorka performansów w przestrzeni miejskiej „Widoczki”, sztuk teatralnych, m.in. „Kryjówka/Hideout”, mówiącej o doświadczeniu ukrywania się Żydów podczas II wojny światowej (reż. Paweł Passini, neTTheatre) i „Dziady. Twierdza Brześć” (reż. Paweł Passini, Akademicki Teatr Dramatyczny w Brześciu), wykorzystującej opowieści ludzi z Polesia Białoruskiego. Wiceprezeska Fundacji MaMa, współpracuje stale m. in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Centrum Kultury Jidysz.

Maria Porzyc – z wykształcenia projektantka ceramiki, obecnie zajmuje się multimediami. Od 2008 r. współpracuje z neTTheatre i Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea. Autorka, a także realizatorka scenografii multimedialnych do kilkunastu spektakli (m.in. „Turandot”, „Morrison/Śmiercisyn”, „Wanda”, „Bramy raju”, „Kryjówka/Hideout”, „Dziady. Twierdza Brześć”  w reżyserii Pawła Passiniego, „Muzg” w reżyserii Tomasza Rodowicza). Pracuje z pamięcią, tworząc performanse oparte na opowiadaniu, prezentowane na festiwalach „Transeuropa” i „33 dni z życia” w Lublinie. Równolegle zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach Chóru Polin i  zespołu Tatvamasi.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

14.09.2015