Wydarzenie

09.09.2105

Ceremonia uhonorowania Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Muzeum POLIN

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W środę 9 września 2015 roku w Muzeum POLIN odbyła się uroczystość uhonorowania kolejnych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pośmiertnie odznaczono sześć rodzin. Medale i dyplomy honorowe z rąk ambasador Izraela Anny Azari odebrali ich potomkowie.

Na uroczystość uhonorowania Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady przybyło ponad 400 gości.  W ceremonii wzięły udział rodziny Sprawiedliwych i Ocalonych, a także młodzież z Polski i Izraela. Po powitaniu gości przez dyrektora muzeum Dariusza Stolę i dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w Ambasadzie Izraela Ewę Rudnik-Zawiłło głos zabrała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Instytut Yad Vashem postanowił o pośmiertnym uhonorowaniu Heleny i Szymona Całków, Walerii i Stanisława Jakubowskich, Józefy i Franciszka Kosińskich, Zofii i Aleksandra Schiele, Teodory i Ireneusza Studzińskich oraz Wacława Zatorskiego. Medale i dyplomy honorowe odebrali ich potomkowie.

Historie odznaczonych dostępne są na stronie internetowej projektu Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci, realizowanego przez Muzeum POLIN.

16.09.2015