Rezydencje artystyczne
21–27 września 2015

Troje artystów dokona archeologicznego cięcia w tkance Muranowa

Trawnik oznaczony niebieskimi nitkami.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

The Cut to interwencja w przestrzeni publicznej, polegająca na archeologicznym odkryciu śladów dawnej  Warszawy. Przeprowadzą ją 21–27 września Aslı Çavuşoğlu oraz Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis – członkowie grupy projektowej Centrala.

Artystów, którzy poznali się w ubiegłym roku podczas rezydencji Aslı Çavuşoğlu w A-I-R Laboratory w CSW Zamek Ujazdowski, interesuje współczesne spojrzenie na miasto, stojące dosłownie na ruinach przeszłości. W ramach ich rezydencji artystycznej w Muzeum POLIN zostanie zrealizowana trwająca tydzień odkrywka archeologiczna przy ulicy Karmelickiej 2B w Warszawie, gdzie w latach 1769-1944 znajdował się szpital ewangelicki.

Efemeryczna interwencja  to prosty artystyczny gest, poprzez który twórcy chcą zaprosić lokalne społeczności – mieszkańców Warszawy i Muranowa – do wspólnego odkrywania, co kryje porośnięte dziś trawą historyczne miejsce. Działanie artystów będzie również inspiracją do debaty na temat sił niszczących i kształtujących nasze miasto.

Rezydenci odniosą się do prac powojennych architektów i urbanistów zaangażowanych w plan odbudowy Warszawy, którzy opracowywali projekty wykorzystania ruin i gruzów,  próbując zachować poczucie ciągłości z traumatyczną przeszłością miasta.

Budowę domów mieszkalnych na Muranowie projektu Bohdana Lacherta (1948) rozpoczęto np. od uformowania nasypów z gruzów getta. Chciano w ten sposób stworzyć osiedle-pomnik, osadzone na plateau z ruin.

Tego rodzaju sztucznie ukształtowane tereny znajdują się w kilku punktach współczesnej Warszawy. Stają się charakterystyczną cechą dzisiejszej przestrzeni publicznej, tracąc jednak związek ze swoją genezą i z tym, co znajduje się pod ziemią.

Interwencja artystyczna przy ulicy Karmelickiej będzie otwarta dla publiczności w dniach 21–25 września, godz. 13:00–17:00.

Towarzyszyć jej będą warsztaty i spotkania:

PIKNIK SĄSIEDZKI Z ARTYSTAMI

20 września, godz. 15:00, ul. Karmelicka

Serdecznie zapraszamy szczególnie mieszkańców Muranowa.

PREZENTACJA PROJEKTU

Prezentację projektu w siedzibie muzeum i spotkanie z artystami 25 września o godz. 18:00 poprowadzi Jerzy Elżanowski, pracownik naukowy Carleton University w Ottawie, zajmujący się problematyką ruin.

(zbiórka o godz. 17:00 w miejscu odkrywki, przy ulicy Karmelickiej)

SPOTKANIE Z ARTYSTAMI

26 września, godz. 15:00, ul. Karmelicka

Ostatnie spotkanie z artystami w przestrzeni interwencji, która zniknie 28 września.

Wszystkie spotkania są otwarte dla publiczności.

Więcej o artystach

Aslı Çavuşoğlu – turecka artystka wizualna, której prace prezentowane były do tej pory w  Witte de With (Rotterdam), Muzeum MAK (Wiedeń), HMKV (Dortmund), ICA (Londyn), a także w ramach nowojorskiej Performy,  w bieżącym roku pojawią się natomiast m.in. na The New Museum Triennial i XIV Biennale w Stambule. Więcej informacji o artystce: http://aslicavusoglu.info/

Simone De Iacobis i Małgorzata Kuciewicz – Grupa projektowa CENTRALA to warszawski kolektyw architektów, tworzący m.in. krytyczne wypowiedzi artystyczne na temat polskiej przestrzeni.

Więcej informacji o artystach: http://www.centrala.net.pl/

Patronem honorowym projektu jest Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”