Edukacja

Zakończyła się edycja programu PIYE 2015 w Polsce

W tym roku, już po raz dziesiąty,  uczestnicy wymiany studenckiej PIYE mieli okazję do nawiązania polsko-izraelskiego dialogu. Podczas dwutygodniowego spotkania studenci poznawali  swoje kultury,  przyglądali historii z różnych perspektyw i przede wszystkim budowali relacje oparte na wspólnym doświadczaniu, zadawaniu trudnych pytań oraz odnajdywaniu niełatwych odpowiedzi.

Z każdym rokiem program Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży nabiera głębszego wymiaru mówi Anna Majewska, koordynatorka programu. - Podczas wspólnych działań uczestnicy podejmują tematy wspólnej, trudnej przeszłości Polaków i Żydów, zajmują się śladami po wspólnym dziedzictwie i tworzą projekty, które komentują współczesność. Dla uczestników to bardzo mocne i edukacyjne doświadczenie, dlatego mamy nadzieję kontynuować program przez kolejne lata – dodaje.  Program realizowany przez Muzeum przy współpracy z organizacjami zajmującymi się żydowskim dziedzictwem, angażował uczestników na wielu poziomach. Pobyt uczestników wymiany rozpoczął się od zwiedzenia wystawy stałej oraz aktywności dopełniających znajomość ekspozycji – warsztatów oraz spotkania z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programową wystawy stałej. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych z elementami dramy, w czasie których przyjrzeli się stereotypom zakorzenionym w ich kulturach. Była to okazja do konfrontacji własnych przekonań i rekonstrukcji schematów myślenia.  – Nasze spotkania dowodzą temu, że istnieje potrzeba, wręcz głód nowej perspektywy opartej na wzajemnym porozumieniu, nadziei i współczuciu. – mówi Barak, uczestnik wymiany. Dodatkowe wydarzenia – między innymi wycieczka do Lublina, zwiedzenie Państwowego Muzeum na  Majdanku, kolacja szabatowa, spotkanie Reunion oraz edukacyjny spacer po Muranowie nakreśliły trajektorie poszukiwań środków ekspresji artystycznej zamkniętej w projektach multimedialnych. Finałowym wydarzeniem projektu była dyskusja „Utracone dziedzictwo  - młodzi Izraelczycy w podróży do Polski”, podczas której uczestnicy z Izraela mieli okazję opowiedzieć o swoich wyobrażeniach o Polsce przed przyjazdem, o konfrontacji z rzeczywistością i o swoim doświadczaniu Polski. Na koniec zostały zaprezentowane filmy stworzone podczas warsztatów multimedialnych.

Obok szukania wspólnego punktu widzenia historii i kultury, celem programu było nawiązanie relacji między uczestnikami, którzy już w październiku spotkają się na uczelni w Tel Awiwie. – Czuję się niezwykle wyróżniona tym, że mogłam spędzić czas z grupą polską. Teraz to dla mnie nie tylko Polacy, z którymi spotkałam się, aby pracować nad różnicami kulturowymi, a przede wszystkim przyjaciele, z którymi spędziłam wspaniałe dwa tygodnie – mówi Muade, uczestniczka z Izraela.  

Projekt jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Projekt wspierany przez:
p. Ygala Ozechova
p. Tomka Ulatowskiego