Edukacja
16-17 października 2015

Dni Kultury Żydowskiej w Mińsku Mazowieckim

materiały organizatora

Przez setki lat charakter Mińska Mazowieckiego współtworzyła społeczność żydowska. Żydzi tu żyli, pracowali i rozwijali swoją kulturę. Ten wspólny czas przekreśliły dramatyczne wydarzenia historyczne,  ale przecież nie zdołały wymazać z pamięci ludzkiej obecności naszych sąsiadów. W Mińsku coraz częściej poprzez różne inicjatywy społeczne wydobywa się z zapomnienia tamtą współobecność. Tym razem grupa społecznych organizatorów, skupiająca nauczycieli i pracowników instytucji publicznych, chciałaby zaprosić mieszkańców miasta do dwudniowego spotkania z kulturą żydowską pod hasłem "Bliscy i oddaleni". Kulturą bliską ze względu na tysiącletnią wspólną historię, ale oddaloną przez politykę. A przecież nierozerwalnie z nami splecioną. Warto więc zachęcać do jej poznawania i przybliżania. Fraza z wiersza ks. Jana Twardowskiego niech patronuje naszemu zbliżeniu.

W piątek 16 października zapraszamy na skwerek na pl. Kilińskiego nieopodal biblioteki miejskiej na wspólne czytanie literatury pisarzy i poetów polskich żydowskiego pochodzenia, jak i współczesnych pisarzy izraelskich. Poprowadzą je uczniowie mińskich szkół. W ten dzień sala konferencyjna biblioteki zamieni się w przestrzeń wystawową, w której my, współcześni mieszkańcy miasta, będziemy mieli okazję spotkać się z przedwojennym światem mińskich żydów. Oficjalne otwarcie wystawy i Dni Kultury Żydowskiej nastąpi o godz. 18.30. Wtedy też o wystawie opowie Mariusz Dzienio, znany mińszczanom pasjonat lokalnej historii. Dzięki wsparciu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy obejrzymy wspólnie czesko-słowacki  film fabularny "W ciszy" (reż. Zdenĕk Jiráský, 2014).

W sobotnie przedpołudnie młodsze dzieci szkolne zapraszamy na warsztaty o żydowskim miasteczku "Budujemy sztetl", a w południe starsze na zajęcia poświęcone najważniejszemu żydowskiemu dniu tygodnia- szabatowi. Poprowadzą je edukatorzy POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich przy udziale mińskiej młodzieży. Dla rodzin, które lubią wyzwania, cenią odkrywanie tajemnic miasta i niecodzienne spotkania z historią przeznaczamy grę miejską, która rozpocznie się przed budynkiem biblioteki. Dorosłych zapraszamy na popołudniowe warsztaty kulinarne "Koszerne, czyli jakie?". Pierwsze mińskie Dni Kultury Żydowskiej zakończy o godz. 18.00 koncert piosenki żydowskiej i inspirowanej kulturą żydowską pt. "Słońce wschodzi i zachodzi", połączony z degustacją koszernych potraw. Wszystkie działania, dzięki życzliwości pani dyrektor Elżbiety Sieradzińskiej,  odbędą się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.

Honorowy patronat nad naszą imprezą objęli Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W organizację oprócz Miejskiej Biblioteki włączyło się Muzeum Ziemi Mińskiej i Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. 

Więcej informacji na www.mbpmm.pl.

Tekst: informacje prasowe organizatora