Edukacja

Relacja: Wizyta klas norweskich w Polsce – druga edycja projektu

W dniach 28 września – 2 października 2015 roku odbyła się druga wizyta klas norweskich w Polsce. Tym razem odwiedziło nas 40 uczniów z Norwegii –  reprezentanci szkół z Levanger i Lundamo. W poznawaniu naszego kraju oraz kultury i historii polskich Żydów towarzyszyli im polscy rówieśnicy. W projekcie wzięli udział uczniowie z Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim oraz z 43 Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Amerykańskich.

Program rozpoczął się spotkaniem uczniów z Ambasadorem Norwegii Karstem Klepsvikiem, przedstawicielami Departamentu Funduszy Europejskich MKiDN – z dyrektor Karoliną Tylus-Sową oraz Jackiem Mikuszewskim, a także z dyrektorem muzeum – Dariuszem Stolą.

W trakcie kilkudniowej wizyty młodzież wzięła udział w warsztatach poświęconych kulturze i historii polskich Żydów, zwiedziła wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Muzeum Ziemi Mińskiej. Norwegowie odwiedzili także szkoły swoich rówieśników, gdzie uczyli się języka polskiego. Podczas wizyty w Mińsku Mazowieckim mieli także okazję spotkać się z burmistrzem miasta – Marcinem Jakubowskim – a także wicestarostą Krzysztofem Płochockim.  

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”