Edukacja
14 października 2015

Spotkanie uczniów z Haliną Birenbaum

fot. Mikołaj Grynberg

Zapraszamy nauczycieli i uczniów na spotkanie z Haliną Birenbaum, które odbędzie się już 14 października 2015.

Halina Birenbaum urodziła się w Warszawie w 1929 roku. W chwili wybuchu wojny miała 10 lat. Wraz z całą rodziną znalazła się w warszawskim getcie. Jako czternastolatka była więźniarką na Majdanku, a później w Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. W czasie okupacji straciła najbliższą rodzinę i wszystkich krewnych. Przeżyli tylko Halina i jeden z jej  braci.

Od 1947 roku Halina Birenbaum mieszka w Izraelu. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. W Polsce wydano m.in. książki: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Szukam życia u umarłych – wywiad rzeka (2013) oraz kilku tomów wierszy, w tym wiersze zebrane Moje życie zaczęło się od końca (2010).  Utwory Haliny Birenbaum były tłumaczone na wiele języków. Pisarka od lat spotyka się z uczniami szkół izraelskich, polskich i niemieckich.

Podczas zajęć edukacyjnych w muzeum POLIN często korzystamy z książek i  świadectwa Haliny Birenbaum. Tym razem mamy zaszczyt spotkania i rozmowy  z samą  autorką wspomnień.

Zapisy prowadzimy drogą elektroniczną: [email protected]

14 października 2015, godz. 10.30-12.30, audytorium 

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”