Edukacja

Relacja: V zjazd Ambasadorów

W dniach 18-19 września 2015 roku odbył się kolejny – piąty już – Zjazd Ambasadorów Muzeum POLIN. Nauczyciele z całej Polski, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, po raz pierwszy spotkali się w rozszerzonym gronie. Przeprowadzona na przełomie czerwca i lipca dodatkowa rekrutacja do programu wyłoniła 24 osoby, które dołączyły do grupy. Obecnie w projekcie bierze udział 52 pedagogów z 15 województw.

Zjazd rozpoczął się 18 września w Sulejówku. Cały dzień spędziliśmy w Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji, gdzie omówiliśmy dotychczasową współpracę z nauczycielami oraz plany na przyszłość. Dzięki współpracy z Gutek Film mieliśmy także przyjemność przedpremierowo zobaczyć film „Syn Szawła”.

Drugiego dnia byliśmy już w Muzeum. Odbył się tu panel dyskusyjny „Nauczanie antydyskryminacyjne – praktyki, metody, projekty”. O swoich doświadczeniach i prowadzonych przez siebie badaniach opowiedziały: Dominika Cieślikowska (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), Anna Stefaniak (Centrum Badań nad Uprzedzeniami) oraz Dagmara Mańka-Wizor (Muzeum Historii Żydów Polskich). Końcówkę dnia spędziliśmy natomiast na wystawie stałej.

Program Ambasadorzy Muzeum Historii Żydów Polskich, skierowany jest do nauczycieli i metodyków nauczania. Jego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci współpracowników regionalnych – ekspertów szkolących także innych nauczycieli. Zależy nam na zbudowaniu trwałej relacji z najlepiej wykształconymi i najaktywniejszymi pedagogami z całej Polski, którzy będą w stanie kompetentnie i z zaangażowaniem reprezentować Muzeum.

Partnerzy:

            

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”