Wydarzenie

13.10.2015

1. Festiwal Made in POLIN

W dn. 9–11 października 2015 roku pod hasłem „podróż przemian” obchodziliśmy trzydniowe święto z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wypełniło je ponad 30 różnorodnych wydarzeń: premiery artystycznych projektów, wyjątkowe koncerty i spektakle, pokazy filmów, spacery i warsztaty (pełny program można znaleźć na stronie Made in POLIN).

We wszystkich wydarzeniach wzięło udział ponad 3 tysiące osób, a wystawę stałą zwiedziło w tych dniach niemalże 4 tys. osób!

Bardzo dużym powodzeniem cieszyło się słuchowisko „Przemiany” Franza Kafki z niecodzienną kreacją Roberta Więckiewicza  oraz niezwykły spektakl Krakowskiego Teatru Tańca w choreografii izraelskiego reżysera Idana Cohena.

Dla melomanów przygotowaliśmy znakomite koncerty: mistrz mandoliny Avi Avital zagrał z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Z kolei pianohooligan Piotr Orzechowski razem z trębaczem Avishaiem Cohenem przypomnieli standardy jazzowe, które wyszły spod ręki polsko-żydowskich kompozytorów.

Na koniec odwiedzający mogli wziąć udział w spotkaniu-uczcie prowadzonym przez Roberta Makłowicza, który wraz z przedstawicielami mniejszości ormiańskiej, tatarskiej i żydowskiej przedstawił międzykulturowe bogactwo polskiej kuchni, w której splatają się smaki wielu tradycji. A wszystko to na słodko!

Część odwiedzających, korzystając z interaktywnego stanowiska – budki przemian – podzieliła się z nami swoimi osobistymi historiami, które wzbogacą muzealną kolekcję wywiadów ze świadkami historii. Nagrania z budki przemian będzie można obejrzeć wkrótce na naszym kanale YouTube.

Była to też niezwykła okazja, by zobaczyć zupełnie inne oblicze pełnej multimediów wystawy stałej, którą na ten czas pozwoliliśmy… zhakować artystom z różnych dziedzin sztuki. Zamiast standardowych projekcji odwiedzający mogli podziwiać prace m.in. Wilhelma Sasnala, a w kilku miejscach wystawy naszym gościom towarzyszyła muzyka na żywo.

W czasie święta Made in POLIN po raz pierwszy przyznaliśmy także Nagrodę POLIN. Wyróżnienie to otrzymał Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN działającego w Lublinie od 1998 r. Nagroda została przyznana za działania chroniące pamięć o historii polskich Żydów oraz  przyczynianie się do budowania szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i Świata. Laureata poznaliśmy 8 października podczas uroczystej gali.

Dziękujemy mieszkańcom Muranowa, wolontariuszom muzeum i internautom za wspólne stworzenie programu urodzin muzeum oraz za obecność wszystkim tym, którzy zechcięli świętować razem z nami.

Mecenas wydarzenia

Sponsorzy

Partner

Patroni medialni

Patron uczty POLIN

Wsparcie wydarzeń edukacyjnych w ramach święta Made in POLIN udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Produkcja spektaklu Nesting/Gnieżdżenie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Produkcja performansu Dokument podróży

Wspólna instytucja kultury

13.10.2015