Edukacja
14.10.2015

Szósta edycja projektu „Jesteśmy razem”

Starszy mężczyzna w kapeluszu zapala pochodnię. W tle izraelskie flagi.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Już po raz szósty, 21 października 2015, odbędzie się spotkanie Wojewody Mazowieckiego z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady w Treblince „Jesteśmy razem”.

Przed oficjalną ceremonią w szkołach w Kosowie Lackim odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Wezmą w nich udział licealiści z Izraela oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Mazowsza i Podlasia, razem ponad 600 osób w 24 mieszanych grupach warsztatowych.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbędzie się panel historyków dla samorządowców. Przedstawiciele władz lokalnych będą uczestniczyli w dyskusji dotyczącej następstw II wojny światowej dla Polski. Gośćmi panelu będą prof. Paweł Machcewicz – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Dariusz Stola – dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dr Krzysztof Persak – dyrektor Biura Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie poprowadzi Piotr Kowalik z Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

Wydarzenie odbywa się z inicjatywy wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gminą i miastem Kosów Lacki, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowała Fundacja Kronenberga przy City Handlowy