Rezydencje artystyczne
9–29 listopada 2015

Lukas Ligeti – ostatnia rezydencja artystyczna 2015 r.

Grupa muzyków na scenie.
fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum POLIN

W 2015 roku ostatnim rezydentem Muzeum POLIN będzie kompozytor i improwizator Lukas Ligeti znany m.in. ze współpracy z takimi muzykami, jak John Zorn, Gary Lucas i Tarek Atoui. Artysta w swojej dotychczasowej pracy chętnie korzystał jednocześnie z muzyki tradycyjnej, nagrań terenowych i nowych technologii.

Ligeti koncertuje na całym świecie wykonując utwory na instrumencie perkusyjnym marimba lumina. Interesuje się zarówno jazzem, elektroniką, improwizacją, jak i muzyką tradycyjną czy popularną.

Podczas pobytu w Warszawie Ligeti na bazie rozmów i melodii oraz pieśni żydowskich funkcjonujących w pamięci warszawiaków stworzy notację dźwiękową, która stanie się podstawą do odegrania wraz z innymi muzykami eksperymentalnego utworu. Utwór ten zostanie wykonany 28 listopada o godz. 17:00 w Muzeum POLIN.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą podzielić się z artystą melodiami i pieśniami żydowskimi: śpiewanymi dziś, śpiewanymi dawniej, zachowanymi w pamięci w całości bądź we fragmentach.

Artyście zależy na kolekcji różnorodnych muzycznych notacji, dlatego do zgłaszania się zapraszamy zarówno przedstawicieli środowisk żydowskich, osoby interesujące się kulturą żydowską, które chciałyby zaśpiewać lub zagrać swoją melodię, jak i tych, którzy zapamiętali taką melodię, być może w dzieciństwie, i chcieliby się nią podzielić z artystą.

Lukas Ligeti spotka się z chętnymi, by nagrać zaśpiewane, zanucone lub zagrane w dowolny sposób melodie. Zapraszamy do współtworzenia utworu; czekamy na melodie wszystkich pokoleń, profesjonalistów, hobbystów i amatorów.

Na zgłoszenia czekamy do 10 listopada pod adresem mailowym: [email protected]  lub pod numerem telefonu (22) 37 93 741.

O wrażeniach z pobytu twórczego, kolekcjonowania materiałów wśród mieszkańców Warszawy i Swojej metodzie pracy Lukas Ligeti opowie 29 listopada o godz. 18:00 w siedzibie muzeum.

Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

Więcej o artyście

Lukas Ligeti – kompozytor i improwizator, perkusista. Współpracował z muzykami takimi jak John Zorn, Gary Lucas i Tarek Atoui, a także grupami (Bang on a Can, Kronos Quartet, Ensemble Modern.), na zamówienie których tworzył nowe kompozycje. 

Więcej o projekcie rezydencji artystycznych 

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”