Edukacja
1–14 lutego 2016

Zima w mieście z Muzeum POLIN

Mężczyzna z dwojgiem dzieci wycinają coś w kartkach papieru.
fot. Magda Starowieyska

Z myślą o tych, którzy ferie zimowe spędzają w Warszawie, przygotowaliśmy specjalny zestaw zajęć. Znajdą się wśród nich warsztaty filmowe, fotograficzne oraz zajęcia zapoznające uczestników z naszą nową przestrzenią – miejscem edukacji rodzinnej – oraz jej patronem królem Maciusiem.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla grup dzieci oraz młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Zajęcia odbywające się w miejscu edukacji rodzinnej:

1.      Gry i zabawy u króla Maciusia

U króla Maciusia to bajecznie kolorowa i nowoczesna przestrzeń w Muzeum POLIN, w której dzieci mogą się uczyć poprzez zabawę. Umiejętność współpracy, empatia, tolerancja, wrażliwość i odpowiedzialność to główne wartości przyświecające temu miejscu. Uczestnicy zajęć będą mogli się o tym przekonać właśnie w trakcie ferii zimowych. Edukatorzy zabiorą wszystkich w kolorowy i magiczny świat zabaw, tych współczesnych, ale także tych przedwojennych – pokażą, jak gra się w drejdla, cymbergaja lub sznurki.

Więcej o miejscu edukacji rodzinnej.

Zajęcia odbywające się w przestrzeni Centrum Edukacyjnego:

2.      Król Maciuś I – rzecz o prawach dziecka

W Polsce obowiązuje Konwencja o Prawach Dziecka, ale w praktyce niewiele dzieci wie, jakie przysługują im prawa. Nasze warsztaty staramy się prowadzić w duchu pedagogiki Janusza Korczaka. To on napisał, że „dziecko chce, by je traktowano poważnie, żąda zaufania, wskazówki i rady”. Uczestnicząc w różnych zabawach, oglądając filmy, uczniowie i uczennice będą mogli w nowy sposób przyjrzeć się swoim doświadczeniom w szkole i w domu. Chcemy, żeby w czasie warsztatów zrozumieli, jakie mają prawa i co mogą zrobić, jeśli ktoś te prawa łamie. Chcemy też, żeby wiedzieli, że granicą ich wolności jest wolność drugiego człowieka.

3.      Poranki filmowe

W zimne dni najlepiej… ogląda się filmy! Na warsztatach pokażemy najnowsze europejskie filmy krótkometrażowe – mądre i pięknie zrealizowane. Zainspirowani losami bohaterów będziemy rozmawiać o tematyce filmów, ale też zastanawiać się, jak zostały zrobione. Co to jest animacja? Jak powstaje dokument? Zapraszamy na warsztaty, które pokażą uczestnikom, jak analizować dzieła filmowe i jak o nich dyskutować.

4.      Poranki fotograficzne – pocztówka z muzeum

Nie trzeba wyjeżdżać, aby wysłać pocztówkę z ferii swojej rodzinie lub znajomym! Nie trzeba też korzystać z gotowych, nudnych wzorców! W trakcie warsztatów uczestnicy przygotują własną oryginalną pocztówkę z muzeum. Zmienią się w fotografów, grafików, ilustratorów, będą mogli samodzielnie pracować w przestrzeni muzeum, aby stworzyć niepowtarzalny szablon, pamiątkę  którą przekażą swoim bliskim. 

Więcej o programie edukacyjnym dla szkół.

Warsztaty odbywają się w Muzeum POLIN w Warszawie i są przeznaczone dla grup do 30 osób. Zajęcia z oferty specjalnej „Zima w mieście” odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach: 10.15–11.45 od 1 do 14 lutego 2016 r. Zapisy na zajęcia z oferty od 11 stycznia 2016 roku.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem +48 22 471 03 01 lub wysyłając e-mail na adres [email protected].

Muzeum POLIN jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo prosimy, aby każda grupa zgłaszała się do muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć.

Partner:

     

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”