Goście w muzeum
03.03.2016

Prezydent Polski z wizytą w muzeum

3 marca prezydent RP Andrzej Duda wraz ministrami Wojciechem Kolarskim oraz Maciejem Łopińskim odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To pierwsza wizyta prezydenta w muzeum, w którym wcześniej gościliśmy już Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. Prezydenta oprowadzał dyrektor Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola. Znamienitemu gościowi towarzyszyli także przewodniczący Rady muzeum Marian Turski,  przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH w Polsce Piotr Wiślicki oraz zastępca dyrektora muzeum Dorota Keller-Zalewska.

Andrzej Duda  zapoznał się z unikatową architekturą muzeum i zwiedził wystawę stałą „1000 lat historii Żydów polskich”.

W wystąpieniu dla licznie zgromadzony mediów stwierdził m.in. "Jestem pod wrażeniem. Muzeum jest niesamowite. Nie tylko cudowna architektura, ale przede wzystkim piekna ekspozycja pokazująca 900 udokumentowanych lat wspólnej historii. (...) To jest muzeum, które każdy powinien zobaczyć, powinno znaleźć się na trasie wycieczki po Warszawie każdego młodego Polaka, każdego kto ogląda stolicę".

Z kolei w księdze pamiątkowej muzeum prezydent Duda napisał:: „Narody polski i żydowski łączy tysiąc lat wspólnej historii, dobrego sąsiedztwa, wzajemnych inspiracji. Po Zagładzie i czasach komunizmu, w wolnej Polsce odbudowujemy te relacje. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znakomicie ukazuje nie tylko przeszłość społeczności żydowskiej w naszym kraju, ale też jej współczesny rozwój. Po zwiedzeniu tego wyjątkowego miejsca upewniłem się, że POLIN pomaga także budować dobrą wspólną przyszłość Polaków i Żydów”.

Wystawę stałą muzeum POLIN odwiedziło od jej otwarcia ponad 400 tys. osób z Polski i zagranicy, w tym m.in. przywódcy państw, przedstawiciele parlamentów i hierarchowie różnych wyznań.