Wydarzenie
8.03.2016

Rocznica wydarzeń marcowych z 1968 roku

fot. Magdalena Starowieyska/Muzeum POLIN

8 marca 1968 r. milicja rozpędziła studenckie protesty na Uniwersytecie Warszawskim. Tę datę przyjmuje się jako początek kulminacji antysemickiej i antyinteligenckiej nagonki, w wyniku której do wyjazdu z Polski z biletem w jedną stronę zmuszono ok. 20 tys. Żydów.

W 48. rocznicę tych wydarzeń zapraszamy do spotkań i refleksji nad zdarzeniami z marca 1968 roku.

8 marca 2016 r. (wtorek), godz. 12.00

Fundacja Shalom zaprasza na spotkanie pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim. W uroczystości co roku biorą udział przedstawiciele władz, ambasadorowie, członkowie organizacji żydowskich oraz przedstawiciele pokolenia Marca '68, ich rodziny i bliscy.

8 marca 2016 r. (wtorek), godz. 16.30

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich (Plac Grzybowski 12/16) zaprasza na projekcję filmu dokumentalnego Dokument podróży. Spotkanie dedykowane jest zmarłemu niedawno bardowi pokolenia Marca '68 Natanowi Tenenbaumowi.

9 marca (środa), godz. 18.00

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na spacer z przewodnikiem po galerii Powojnie. Opowiemy o tym, komu władze przypięły łatkę syjonisty i czym była frakcja Moczarowska w PZPR. Zastanowimy się nad przyczynami i skutkami Marca’68 i przypomnimy losy ludzi zmuszonych do opuszczenia Polski.

14 marca (poniedziałek), godz. 18.00

Muzeum POLIN organizuje dyskusję Tożsamość wykluczonych wchodzącą w skład cyklu Kłopoty z tożsamością. Adam Szostkiewicz z tygodnika „Polityka” wraz z zaproszonymi gośćmi – prof. Michałem Głowińskim i prof. Andrzejem Lederem – będzie rozmawiać o próbie budowania lub ocalenia własnej tożsamości.

Będziemy mówić m.in. o emigrantach Marca 68, jako grupie niechcianej, wykluczonej i ich tożsamości konstruowanej w nowym, nieznanym otoczeniu, a także o wykluczeniu politycznym i językowym.

Więcej o Marcu’ 68: