Muzeum

11.03.2016

Muzeum bierze udział w projekcie badawczym CoHERE

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przystąpiło właśnie do projektu badawczego Critical Heritages: performing and representing identities in Europe (CoHERE), koordynowanego przez brytyjski Newcastle University.

Projekt ten – o wartości 2,5 miliona euro – to największe i jak dotąd najbardziej kompleksowe badanie poświęcone temu, w jaki sposób dziedzictwo kulturowe i historyczne łączy ludzi z różnych krajów europejskich, a w jaki sposób może tworzyć podziały.

Projekt COHERE pomoże odkryć związki między różnymi spojrzeniami na dziedzictwo i politykę kulturową w Europie. Na podstawie zebranych danych zespół projektowy sformułuje rekomendacje, mające na celu wykorzystanie różnych perspektyw w promowaniu większej spójności europejskiej.

Badania jednostek, grup oraz instytucji w całej Europie będą trwać trzy lata, zaś analiza obejmie szeroki wachlarz tematów. Pod lupą naukowców znajdą się m. in. muzyka, język, turystyka, wystawy muzealne i rekonstrukcje historyczne.

Nie zabraknie nawet badań kuchni jako formy dziedzictwa. Naukowcy sprawdzą, jak to, co jemy i jak jemy, kształtuje tożsamość dzisiejszych Europejczyków. Ciekawie zapowiadają się także badania nad wykorzystywaniem przeszłości oraz różnic kulturowych przez polityków i media.

W projekcie Critical Heritages bierze udział 12 podmiotów z 9 krajów. Muzeum POLIN jest jedynym reprezentantem Polski i odpowiada za organizację konferencji „Who is Europe” zaplanowanej na październik 2017 roku.

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 693289

11.03.2016